prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Motocykle

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego motocykla?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego motocykla?

Podczas zakupu pierwszego motocykla powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej oraz zapoznać się z najważniejszymi szczegółami dotyczącymi zakupu tego typu pojazdów.

Dokumenty pojazdu

Wśród najważniejszych aspektów związanych z zakupem swojego pierwszego motocykla wskazuje się przede wszystkim sprawdzenie jego dokumentów. Powinno się zweryfikować, czy numery seryjne znajdujące się na pojeździe zgadzają się z dowodem rejestracyjnym motocykla. W przypadku wątpliwości możliwe jest sprawdzenie numerów motocyklu w bazach danych. Dzięki temu można będzie się upewnić, że pojazd nie jest kradziony.

Weryfikacja przebiegu

Kolejnym istotnym aspektem zakupu motocykla jest weryfikacja jego przebiegu. Motocykle, które mają kilkanaście lat, nie powinny mieć zbyt małego przebiegu. Jednak jeśli jest on podejrzanie mały to może świadczyć o pewnych ingerencjach. Ilość przebytych kilometrów można również sprawdzić patrząc na zużycie poszczególnych elementów eksploatacyjnych, takich jak manetki, podnóżki, a także tarcze hamulcowe. Zazwyczaj te elementy pojazdu nie są wymieniane, ponieważ łączy się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Stan lakieru

Podczas zakupu motocykla powinno się także sprawdzić stan lakieru w pojeździe. Używane motocykle bardzo często mają nieoryginalny lakier, a wszelkie zarysowania mogą świadczyć na przykład o kolizjach. Warto upewnić się co do tej kwestii, ponieważ w dużej mierze może się wiązać ze stanem pojazdu. Oprócz tego często można znaleźć na motocyklach także dodatkowe naklejki, które również mogą maskować zarysowania oraz defekty znajdujące się na pojeździe.

Stan silnika

Bardzo ważnym elementem w każdym pojeździe jest także silnik, dlatego warto zwrócić uwagę na jego stan, a także prawidłowość funkcjonowania. Wielu właścicieli motocykli przed sprzedażą czyści silniki w pojazdach, jednak może nie być to dobrym znakiem. Dość często świadczy o chęci ukrycia pewnych defektów w tej części pojazdu. Silnik nie powinien mieć nadmiernych zarysowań lub wgnieceń. Dlatego jeśli uszkodzeń jest zbyt dużo to lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innego modelu motocykla.

Opony

Pierwszy motocykl powinien mieć także odpowiednie opony, dlatego warto sprawdzić ich stan przed zakupem. Opony są jednym z najważniejszych elementów w motocyklu, dlatego nie powinny być łyse. Jeśli będą w złym stanie to będzie istniała konieczność ich wymiany bezpośrednio po zakupie pojazdu. Opony w motocyklu nie powinny być starsze niż cztery, pięć lat, jednak powinno się zwracać uwagę także na ich ogólną sprawność.

Jazda próbna

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego pojazdu powinno się przeprowadzić jazdę próbną. Podczas jazdy próbnej można będzie sprawdzić funkcjonowanie pojazdu, a także ewentualne nieprawidłowości, które mogą się ujawnić podczas jazdy. Podczas jazdy próbnej możliwe jest sprawdzenie takich elementów motocykla jak hamulce, sprzęgło oraz silnik. Istotne jest ich prawidłowe działanie.

Udostępnij