prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Lifestyle

Auto w leasing

Auto w leasing

Masz swoją firmę i potrzebny Ci samochód? Możesz go wziąć w leasing! Jest to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których w danym momencie nie stać na zakup auta za gotówkę, a potrzebują go do dalszego rozwoju. Wzięcie kredytu w takim przypadku jest bardzo nieopłacalne. W tym celu najlepiej skorzystać z umowy leasingu samochodowego, która da nam wiele możliwości. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się jakie to proste!

Auto w leasing – co to znaczy? 

Leasing samochodowy stale zyskuje na popularności. Mogą się na niego zdecydować zarówno duże, jak i małe firmy. Jego cała idea polega na tym, że przedsiębiorstwo nie dokonuje zakupu auta na własność. Co określony czas za ustaloną wcześniej kwotę (płacenie w systemie ratalnym) firma otrzymuje od konkretnej firmy leasingowej auto, które może użytkować. Nie jest ona jednak jego prawomocnym właścicielem. Wszystko odbywa się na zasadach umowy cywilnoprawnej, która najczęściej jest zawierana między stronami na okres 2 do 4 lat. Jest to tak zwany leasing pośredni.

Istnieje także możliwość skorzystania z leasingu bezpośredniego. W tym przypadku taka umowa zawierana jest z dealerem samochodowym. Jak się okazuje ta możliwość jest dużo bardziej korzystna dla przedsiębiorców, ponieważ nie muszą wtedy płacić prowizji firmie leasingowej. 

Auto w leasing – co musisz wiedzieć?

Podstawową różnicą między kredytem a leasingiem jest fakt, że z auta w leasingu właściciel firmy może korzystać przez cały czas trwania umowy, mimo że nie jest oficjalnie jego właścicielem. Po ustąpieniu umowy taki samochód można wykupić za kwotę, która wcześniej zostanie ustalona z leasingodawcą. Najczęściej jest to 1% wartości auta. 

Jeśli chcesz zdecydować się na wzięcie auta w leasing musisz liczyć z tym, że jest ono nowe, więc leasingodawca będzie musiał dokonać oceny ryzyka. Nie ma jednak potrzeby, aby właściciel firmy musiał udowadniać swoją zdolność kredytową. Na pewno jednak pod uwagę będzie wzięty czas prowadzenia działalności gospodarczej. Okres ten nie może być krótszy niż 3 miesiące. Leasingodawca sprawdzi także, czy w historii płatniczej wszystko wygląda tak, jak powinno i nie budzi ona żadnych zastrzeżeń. Uwadze nie minie także baza dłużników.

Firma, która będzie udzielała leasingu, ma możliwość przeprowadzenia na własną rękę wywiadu środowiskowego, z którego uzyska informacje o danym przedsiębiorstwie. Podjęte działania mają uchronić leasingodawcę przed możliwością oszustwa ze strony leasingobiorcy.

Leasing finansowy a operacyjny

Leasing finansowy może przypominać zakup samochodu w ramach kredytu. Leasingobiorca musi liczyć się z kosztami wynikającymi z konserwacji pojazdu. Warto również wspomnieć o kosztach podatkowych, na które składają się część odsetkowa rat leasingowych, a także odpisy amortyzacyjne. Leasingobiorca zobowiązany jest do opłaty VAT-u, według konkretnej stawki.

Leasing operacyjny jest zdecydowanie najczęściej spotykanym rodzajem leasingu. Umowa trwa 24-48 miesięcy. Leasingobiorca dokonuje wpłaty początkowej oraz dba o opłacanie rat leasingowych. Wszystko jest proste i przejrzyste, a po ustaniu umowy można wykupić auto na własność.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co zrobić, aby móc wziąć auto w leasing. 

Udostępnij