prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Lifestyle

Porzucenie samochodu zamiast złomowania – czy to dobry pomysł?

Porzucenie samochodu zamiast złomowania – czy to dobry pomysł?

Powiedzmy jasno: porzucenie niesprawnego, rozbitego albo skorodowanego samochodu jest nielegalne. Starego auta można pozbyć się inaczej, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy wybrać profesjonalną stację demontażu pojazdów. Jej pracownicy zajmą się wszystkim, a na dodatek – zapłacą za oddany pojazd. 

Porzucenie samochodu

Porzucone pojazdy można znaleźć na parkingach miejskich, w lasach, a także na prywatnych działkach. Co prawda, w ostatnich latach ich liczba się wyraźnie zmniejszyła. Jednak nie można powiedzieć, że zniknęły z ulic całkowicie. Pojawiły się za to nowe przepisy, które umożliwiają gminom i miastom przejmowanie porzuconych aut i usuwanie ich. To, że gmina, Policja lub Straż Miejska/Gminna usunie porzucony samochód, nie oznacza, że jego właściciel nie poniesie konsekwencji. Pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. 

Porzucenie samochodu

Co można uznać za wrak?

Wrak to nie tylko auto porzucone w lesie. To też auta, które przez lata zajmują miejsce na parkingach. Jak można stwierdzić, że samochód jest wrakiem? Definiuje to art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym. Za wrak można uznać auto, które nie ma tablic rejestracyjnych albo ma tablice, ale nie jest używane. Pojazd taki nie ma aktualnych badań technicznych, nosi wyraźne uszkodzenia i ślady korozji, widać po nim, że od lat nie był używany. Może mieć zniszczone wnętrze, może być otwarty. Definicja jest dość szeroka. 

Czy możesz porzucić samochód?

Nie, nie możesz tego zrobić. Jeśli porzucisz auto, nadal musisz płacić za nie ubezpieczenie OC. Jeśli przestaniesz – będą naliczane bardzo wysokie kary za brak ubezpieczenia. 

Nie musisz płacić ubezpieczenia OC, jeśli auto sprzedasz albo zezłomujesz, oddając je do stacji demontażu pojazdów. Kary za brak OC idą w tysiące złotych. Nie warto ryzykować!

Oprócz kary za brak OC możesz również otrzymać mandat za porzucenie wraku. Jeśli wrak będzie uznany za zagrażający bezpieczeństwu – kara wzrośnie kilkukrotnie. 

Jak wygodnie pozbyć się starego auta i dostać za nie pieniądze?

Wpisz w wyszukiwarce internetowej słowa: Skup Aut Wrocław. Bez problemu znajdziesz stronę firmy AW Motors z Wrocławia. To ceniona Stacja Demontażu Pojazdów, działająca na terenie tego miasta i okolic. 

Nieważne, w jakim stanie jest Twój samochód. Może być powypadkowy, skorodowany, rozbity. Nieważne, czy jest w stanie samodzielnie poruszać się na kołach. 

Jeśli chcesz pozbyć się niepotrzebnego, starego, skorodowanego albo rozbitego pojazdu – skontaktuj się z pracownikami AW Motors. Podaj dane auta. Pracownicy podadzą jego orientacyjną cenę. Podaj adres, gdzie znajduje się samochód i przygotuj jego dokumenty. 

Pracownicy firmy odbiorą auto własnym transportem – nowoczesną lawetą, która pozwala na zabranie nawet mocno uszkodzonego pojazdu. Ty otrzymasz pieniądze i zaświadczenie do wydziału komunikacji, dzięki czemu wyrejestrujesz pojazd i poinformujesz ubezpieczyciela o rezygnacji z OC. 

Czy opłaca się porzucać pojazd, jeśli do pozbycia się starego auta potrzebujesz jedynie wykonania jednego telefonu i przygotowania dokumentów? Zdecydowanie nie!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij