prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Elektronika

Podstawowe różnice pomiędzy kablem a przewodem

Podstawowe różnice pomiędzy kablem a przewodem

Kable i przewody powszechnie wykorzystywane są w tworzeniu konstrukcji elektrycznych. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi różnicami, jakie pomiędzy nimi występują.

Czym jest przewód?

Przewód elektryczny jest jednym z elementów obwodu elektrycznego. Standardowo wykonany jest on z materiału przewodzącego, inaczej nazywanego żyłą. Może to być na przykład miedź. Żyła w przewodzie elektrycznym może przybierać bardzo zróżnicowane postacie. Wśród nich wymienia się formę drutu, linki, a także szyny. Przewód składa się wyłącznie z jednej żyły i może być izolowany.

Czym jest kabel?

Kable również stanowią pewne elementy instalacji elektrycznej. Wiele osób sądzi, że przewody elektryczne stosuje się wewnątrz pomieszczeń, a kable na zewnątrz. Jednak mianem kabli określa się zazwyczaj przewody, które składają się z większej ilości żył, czyli na przykład przewody dwużyłowe. Zazwyczaj jest ich kilka i są umieszczone w jednej osłonie. Oprócz tego kable bardzo często są dodatkowo wzmacniane, co zwiększa ich ogólną wytrzymałość.

Podstawowe różnice

Kabel a przewód to pojęcia, które nieco się między sobą różnią. W języku potocznym oba sformułowania stosowane są zamiennie, jednak w praktyce technicznej różnią się one budową oraz możliwościami zastosowania w praktyce. Przewód to podstawowy element obwodu elektrycznego, który może być stworzony z takich materiałów jak miedź lub aluminium. Natomiast budowa kabli jest bardziej zaawansowana i zazwyczaj składają się one z większej ilości pojedynczych przewodów.

Różnice w budowie

Kable i przewody to elementy, które różnią się między sobą budową. Przewody przypominają swoim wyglądem długą linkę lub drut. Jednak mogą być również stworzone w postaci płaskich szyn prądowych. Natomiast kable prezentują się nieco inaczej. Kable to produkty złożone z kilku lub kilkunastu przewodów, które mogą być osobno izolowane, jednak najczęściej znajdują się w tej samej osłonie. Izolacje tego typu mogą być dodatkowo wzmacniane, na przykład poprzez zastosowanie oplotów. Każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód można uznać za kabel.

Na co zwrócić uwagę?

W przewodach elektrycznych można zauważyć takie elementy jak druty, linki lub płaskowniki. Ich głównym zadaniem jest gwarantowanie bezpiecznego przewodzenia prądu elektrycznego. Poszczególne elementy występują w formie żył, a w każdym przewodzie znajduje się wyłącznie jedna żyła. Żyły w przewodach mogą, ale nie muszą być izolowane. Różnice pomiędzy przewodami a kablami nie są specyficzne, dlatego osobie bez technicznego doświadczenia może je być trudno zauważyć.

Możliwości zastosowania

Kable i przewody najczęściej mają odmienne możliwości zastosowania, dlatego warto zwrócić uwagę na ich odpowiednie dostosowanie do specyfiki tworzonej instalacji. Kable elektryczne najczęściej są wykorzystywane na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ są w odpowiedni sposób zaizolowane. Mogą występować zarówno w wersji ziemnej, jak i napowietrznej. Natomiast przewody mają szerokie możliwości zastosowania wewnątrz budynków, ponieważ zazwyczaj nie są tak dobrze izolowane.

Udostępnij