prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Elektronika

Jakiej firmy akumulator – na co zwrócić uwagę?

Jakiej firmy akumulator – na co zwrócić uwagę?

Co kilka lat każdy użytkownik samochodu staje przed koniecznością zakupu nowego akumulatora. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, zadanie to może być problematyczne, ale wcale nie musi! Przy wyborze nowego modelu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, a jednym z nich jest to, jakiej firmy akumulator wybrać. Choć ten aspekt wielu osobom nie wydaje się istotny, warto wybrać taką markę, która jest znana na rynku i popularna wśród klientów. Dlaczego? Odpowiedź w artykule!

Jakiej firmy akumulator – dlaczego jest to istotne?

Żywotność akumulatora wynosi od 4 do 6 lat, dlatego prędzej czy później każdy właściciel samochodu mierzy się z jego wymianą. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim parametry akumulatora, a marka jest nam obojętna – bo przecież ogniwa o takich samych lub zbliżonych cechach nie powinny się między sobą różnić, prawda? W teorii owszem natomiast znani producenci zyskali popularność między innymi właśnie przez to, że ich produkty są lepsze niż mniej znana konkurencja.

Dlaczego zatem tak ważne jest to, jakiej firmy akumulator kupimy? Ponieważ tacy producenci jak na przykład VARTA, Bosch, Yuasa czy EXIDE do wytwarzania ogniw używają materiałów wysokiej jakości. To czyni akumulatory trwalszymi – gdy kupimy taką baterię, możemy spodziewać się dłuższej żywotności i mniejszej awaryjności niż w przypadku akumulatora nieznanej marki. Warto podkreślić też to, że tak duże i znane firmy mają bardzo szeroką ofertę, więc łatwiej będzie znaleźć ogniwo o nietypowym kształcie czy też dużej mocy. Zwróćmy też uwagę na to, że akumulatory znanych producentów częściej sprzedawane są w sklepach, które wiedzą, jak przechowywać nieużywane ogniwa.

Wiemy, jakiej firmy akumulator kupić, ale co dalej?

Gdy zdecydujemy się na to, jakiej firmy akumulator zakupimy, musimy ustalić inne cechy pożądanego akumulatora. Najważniejsze są parametry, czyli pojemność akumulatora podawana w amperach i jego prąd rozruchowy liczony w amperogodzinach. Parametry najlepiej jest dopasować ściśle do modelu samochodu i silnika, ponieważ ani zbyt słaby akumulator, ani zbyt mocny nie będą dobrym wyborem. Teoretycznie mocniejsze ogniwo nie powinno być przeszkodą, w praktyce będzie ono jednak chronicznie niedoładowane. To z kolei przełoży się na jego sprawność i potencjalne awarie. Zbyt słabe ogniwo nie sprosta swemu zadaniu, czyli zasileniu samochodu i systemów elektronicznych w odpowiednią ilość prądu.

Ważne jest nie tylko to, jakiej firmy akumulator kupić, ale też dobór parametrów

Innymi aspektami, poza parametrami i tym, jakiej firmy akumulator wybrać, będą typ, rozmiar i biegunowość. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się akumulatory kwasowo-ołowiowe, EFB i AGM. Te dwa ostatnie stosuje się w samochodach o bardziej skomplikowanych systemach, jak na przykład Start/Stop.

Dlaczego natomiast istotny jest rozmiar? Ponieważ zbyt duży akumulator się nie zmieści, zbyt mały będzie trudno zamontować, tak aby się nie przesuwał. Prawidłowy montaż akumulatora to taki, gdy ogniwo nie dotyka metalowych elementów pojazdu i się nie rusza podczas jazdy. Ostatnim ważnym elementem jest biegunowość – ważna jest budowa klem, które w zależności do samochodu mogą się różnić, ale też musimy zwrócić uwagę na układ biegunów. Ten powinien być taki sam jak w poprzednim akumulatorze.

Gdzie kupić akumulator? To ważne!

Równie istotne jest także to, gdzie kupić akumulator. Najlepiej od razu odrzucić takie miejsca jak sklepy wielobranżowe – nawet te motoryzacyjne. Szansa, że akumulator będzie tam przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli suchym i chłodnym pomieszczeniu, jest niska. Ponadto, nieużywane ogniwa powinny być też okresowo doładowywane. Jeśli zdecydujemy się na zakup przez Internet, lepiej poszukać renomowanych serwisów, jak na przykład Battery Point. Można tam zakupić akumulatory wysokiej jakości od znanych producentów i umówić wymianę w warsztatach partnerskich z całej Polski.

Podsumowując – gdy nadejdzie moment zakupu nowego ogniwa, warto zastanowić się, jakiej firmy akumulator wybrać, ustalić odpowiednie parametry, typ, wielkość i biegunowość, a następnie skorzystać z oferty sklepu specjalizującego się w handlu ogniwami.

Udostępnij