prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Lifestyle

Jaki alkomat kupić?

Jaki alkomat kupić?

Alkomat to urządzenie, które posiadają w domu nie tylko zawodowi kierowcy. W rzeczywistości może okazać się pomocne każdemu, kto choćby od czasu udaje się na zakrapiane przyjęcie. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, kupując alkomat?

Rodzaje alkomatów

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki alkomat kupić, wymaga zapoznania się ze specyfiką sprzętu, a więc i jego rodzajami. Wyróżniamy 3 typy alkomatów:

  • półprzewodnikowe- są to stosunkowo tanie modele, które trzeba dosyć często kalibrować,
  • elektrochemiczne- podają dokładne wyniki i wymagają rzadszej kalibracji,
  • spektrometryczne- działają dzięki podczerwieni, są wyjątkowo dokładne, lecz zarazem bardzo drogie (koszt zakupu sprzętu oscyluje w okolicach kilku tysięcy złotych).

Czym się kierować, kupując alkomat?

Zakup odpowiedniej jakości sprzętu nie jest łatwym zadaniem, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, związanych między innymi z ceną czy parametrami technicznymi. Najtańsze są alkomaty półprzewodnikowe, jednak wymagają częstego kalibrowania, a dodatkowo wyniki, jakie pokazują, mogą nie być miarodajne. Specjaliści zalecają zakup alkomatów elektrochemicznych- są droższe, lecz dokładniejsze. Wymagają również rzadszej kalibracji, co jest wygodne z punktu widzenia użytkownika. Wiele zależy też od tego, czy wybieramy alkomat na swoje potrzeby, czy na przykład do firmy. W drugim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zainwestowania w urządzenie spektrometryczne, które pokazuje bardzo dokładne wyniki. Z drugiej strony, jego cena jest naprawdę wysoka, przez co rzadko na zakup decydują się osoby prywatne. W ich przypadku wystarczający będzie alkomat elektrochemiczny.

Jak mądrze wybrać alkomat?

Zastanawiając się, jaki alkomat kupić, musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie techniczne, lecz również renomę producenta. Sprzęty powinien bowiem charakteryzować się wytrzymałością i trwałością, tak aby mógł nam posłużyć przez dłuższy czas. Jednocześnie należy pamiętać, że nieco inne są potrzeby przedsiębiorców, którzy za pomocą alkomatu sprawdzają trzeźwość pracowników, inne natomiast osób prywatnych. Ci pierwsi dokonują nawet kilkaset pomiarów rocznie, podczas gdy drudzy używają sprzętu sporadycznie. Dobre urządzenie nigdy nie powinno nas zawieść- ostatecznie chodzi tutaj o kwestię bezpieczeństwa własnego i innych. Bardzo istotne jest również częste kalibrowanie alkomatu- ilość wykonanych w ciągu roku kalibracji zależy od rodzaju urządzenia, a także od tego, jak często po nie sięgamy.

Udostępnij