prawko.com.pl

Blog tematyczny o motorach, samochodach i lifestyle'u.

Motocykle

Bezpieczna jazda na motocyklu – wskazówki i porady dla przyszłych właścicieli jednośladów

Bezpieczna jazda na motocyklu – wskazówki i porady dla przyszłych właścicieli jednośladów

Jazda motocyklem kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznym dźwiękiem i sporą prędkością. Czy jednak zawsze musi tak być? Okazuje się, że można czerpać przyjemność z podróży jednośladem, a przy tym zachować ostrożność i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Poznaj najważniejsze wskazówki dla początkujących motocyklistów. Jeżeli należysz do tego grona, to z pewnością pomogą Ci one zachować rozsądek na drodze.

Ile kosztuje motocykl? Przegląd modeli dostępnych na rynku

Planujesz zakup motocykla i zastanawiasz się, jaką kwotę powinieneś zgromadzić? Cena zależy przede wszystkim od parametrów maszyny, a także jej marki. Nie bez znaczenia jest także sama pojemność silnika i rodzaj pojazdu. Wyróżnia się kilka podstawowych modeli:

  • choppery,

  • crossy,

  • ścigacze,

  • cruisery,

  • turystyczne,

  • sportowe,

  • klasyki.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę motocyklową, to warto zastanowić się nad zakupem budżetowej, solidnej, ale niezbyt dużej maszyny. Zestawienie motocykli turystycznych do 10 tys. zł. na rankomat.pl z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji. Znajdziesz tam ciekawe propozycje jednośladów, które zapewniają komfort, a jednocześnie nie zrujnują Twojego domowego budżetu.

Jakich formalności należy dopełnić po zakupie motocyklu?

Zakup motocyklu wymaga dopełniania dokładnie takich samych formalności, jakie wymagane są w przypadku nabycia samochodu osobowego. Jeżeli sprzedawcą jest osoba prywatna, to nabywca będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty podatku PCC w wysokości 2% wartości maszyny (wyjątek stanowią pojazdy, których wartość rynkowa nie przekracza 1000 złotych). W przypadku zakupu motocyklu od firmy podatek od czynności cywilnoprawnych zwykle stanowi część kwoty znajdującej się na fakturze. Wówczas nie ma konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty.

Nowy właściciel jest również zobligowany do zarejestrowania motoru do 30 dni od dnia jego zakupu. Możliwe jest przy tym zachowanie dotychczasowej tablicy rejestracyjnej lub wymiana na nową. Decyzja należy wyłącznie do osoby rejestrującej pojazd. Koszt rejestracji motocykla z zachowaniem dotychczasowych tablic jest niższy i wynosi 80 zł. W przypadku wydania nowych blach cena wzrasta do 120 zł. Urząd ma do 30 dni na wydanie dowodu rejestracyjnego. W tym czasie otrzymuje się czasowe pozwolenie, czyli dowód miękki. Dodatkowo najlepiej jeszcze w dniu rejestracji udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jazda na motocyklu – 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa

Jazda motocyklem znacznie różni się od podróżowania samochodem. Podstawą w tym przypadku jest szczególne zachowanie ostrożności. Motocyklista jest narażony na zdecydowanie większe ryzyko niż np. kierowca auta osobowego – zwłaszcza jeżeli dochodzi do kolizji drogowej. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem, powinny poznać 5 najważniejszych zasad, które znacząco mogą poprawić ich bezpieczeństwo.

  1. Zawsze zakładaj odpowiedni strój chroniący nogi, ręce i głowę – każda przejażdżka powinna odbywać się w dobrze dopasowanym kasku.

  2. Zachowaj ograniczone zaufanie do innych uczestników drogi.

  3. Nigdy nie przeceniaj własnych możliwości i nie popisuj się przed innymi uczestnikami ruchu drogowego niebezpiecznymi manewrami.

  4. Pomimo doświadczenia za kierownicą, stale doskonal swoją technikę jazdy jednośladem.

  5. Dbaj o regularne serwisowanie motoru i wymianę części eksploatacyjnych, a wszelkie usterki usuwaj na bieżąco.

Podstawą w przypadku jazdy motocyklem jest przede wszystkim odpowiedni strój. Dotyczy to także specjalnego obuwia oraz kasku. Nie należy oszczędzać na wyposażeniu, gdyż chroni ono przed ewentualnymi kontuzjami, a także ciężkimi urazami, których można doznać podczas upadku. Zawsze w trakcie jazdy należy również zachować zasadę ograniczonego zaufania i to zdecydowanie większą niż w przypadku prowadzenia samochodu. Pomimo pierwszeństwa przejazdu zawsze warto upewnić się, że kierowca wyjeżdżający z ulicy podporządkowanej widzi zbliżający się motocykl. Należy także zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o przewożenie dziecka na motocyklu. W tym przypadku obowiązują dodatkowe zasady i ograniczenia, których warto przestrzegać.

Nawet doświadczeni motocykliści powinni stale doskonalić swoją technikę jazdy na jednośladzie. Można to robić w nieco trudniejszych warunkach przy zachowaniu ostrożności. Trzeba mieć świadomość tego, że motor inaczej zachowuje się na nawierzchni, która została w jakiś sposób zanieczyszczona. Nawet z pozoru mało znaczący piasek może doprowadzić do utraty kontroli nad maszyną. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji i być przygotowanym na to, aby reagować. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa są także regularne przeglądy techniczne maszyny, a w razie konieczności wykonywanie wszelkich prac serwisowych zgodnie ze wskazówkami producenta czy mechanika.

Stosując się do podstawowych zasad jazdy jednośladem i zachowując ostrożność, można uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. To sprawi, że jazda motocyklem będzie komfortowa i przyniesie wiele przyjemności jego właścicielowi.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij