ŚWIATŁA- co, gdzie i kiedy? [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminów.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
ikarus799
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Re: Pokazuje się światła mijania z tyłu ?

Postautor: ikarus799 » wt, 24 sie 2010, 16:09

Kiedyś w jakimś artykule pokazywali przerobiony samochód, którego kierowca jechał wyłącznie do tyłu i tam te światełka mijania na pewno były dorobione... może to o nim była mowa? ;)

No dobra, a tak na poważnie:

Wojol pisze:Witam
Jutro mam egzamin i nie jestem pewien jednego, mianowicie czy podczas pokazywania świateł mijania prócz świateł z przodu auta muszę iść na tył i pokazać również światła z tyłu oraz rejestracje ?

A od kiedy to mamy światła mijania z tyłu? Jeśli sobie takowe dorobisz to będziesz miał. :mrgreen:

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz światełka z tyłu to są światła pozycyjne :)

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 24 sie 2010, 16:16

Ech... Musiałeś, prawda? A mógł kolega sam rozwiązać łamigłówkę... :D

Awatar użytkownika
ikarus799
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: ikarus799 » wt, 24 sie 2010, 16:18

No wiesz, a może poświadczam na forum nieprawdę? :D Ja miałem awaryjne do wskazania, w sumie to co było do zaprezentowania to było najprostsze z możliwych ;D

Awatar użytkownika
allall
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: allall » wt, 24 sie 2010, 23:05

Ja to raz zapomniałem wyłączyć z tyłu światła drogowe, i jak jechałem to wszyscy mnie z boku zajeżdżali i włączali swoje światła drogowe boczne, które mnie w oczy raziły. Wtedy to wziąłem i wyrzuciłem granat zaczepny przez lewą szybę. Po chwili wszystkie światła zgasły, tylko nie wiem czemu mi w uszach dzwoniło. :lol2:

Awatar użytkownika
ikarus799
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: ikarus799 » śr, 25 sie 2010, 11:51

Ostatnio zdarzył mi się klient, który pruł się na mnie... bo niby go oślepiam światłami mijania. No cóż, moja Viki ma dość mocne światła mijania i jak te światła ustawione są w miarę wysoko to potrafią dokuczyć. Nikomu jednak to nie przeszkadzało... do czasu. W momencie gdy się trafił owy delikwent, zaczął mnie oślepiać drogowymi, więc gdy był kilka metrów na przeciwko, to ja mu udowodniłem jaki mogę być złośliwy - i pokazałem mu własne światełka drogowe... klienta zamurowało. ;D

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » śr, 25 sie 2010, 11:54

Wiesz, nie "niby". Ostatnio, gdy jechaliśmy, koleżka za nami też nam robił w samochodzie "dzień". Wywołaliśmy go przez CB, okazało się, że on jedzie na światłach mijania, tylko ma tak okrutnie mocne. Obniżyl od razu.

A Ty nie powinieneś się popisywać i dokuczać, tylko jeśli komuś przeszkadzają Twoje światła, to powinieneś je obniżyć. To, że nikt nie protestuje, nie znaczy, że każdemu pasuje.

Awatar użytkownika
allall
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: allall » śr, 25 sie 2010, 11:55

ikarus799 pisze:Ostatnio zdarzył mi się klient, który pruł się na mnie... bo niby go oślepiam światłami mijania. No cóż, moja Viki ma dość mocne światła mijania i jak te światła ustawione są w miarę wysoko to potrafią dokuczyć. Nikomu jednak to nie przeszkadzało... do czasu. W momencie gdy się trafił owy delikwent, zaczął mnie oślepiać drogowymi, więc gdy był kilka metrów na przeciwko, to ja mu udowodniłem jaki mogę być złośliwy - i pokazałem mu własne światełka drogowe... klienta zamurowało. ;D

Każde światła mijania potrafią oślepić, i lepiej używaj korektora świateł, bo to naprawde jest denerwujące. :ble:
Ja osobiście jeżdżę gdzieś na 1,5... (Od 0 najwyżej, do 3 najniżej.) Bo sam widziałem, że za wysoko świecą i mogą innych denerwować. :roll:

Awatar użytkownika
ikarus799
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: ikarus799 » śr, 25 sie 2010, 12:22

Hipek_01 pisze:Wiesz, nie "niby". Ostatnio, gdy jechaliśmy, koleżka za nami też nam robił w samochodzie "dzień". Wywołaliśmy go przez CB, okazało się, że on jedzie na światłach mijania, tylko ma tak okrutnie mocne. Obniżyl od razu.

Prędzej trzeba będzie zmienić żarówki na słabsze, ustawienie jest najniższe a mimo to światło jest bardzo mocne...

Awatar użytkownika
allall
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: allall » śr, 25 sie 2010, 12:29

ikarus799 pisze:Prędzej trzeba będzie zmienić żarówki na słabsze, ustawienie jest najniższe a mimo to światło jest bardzo mocne...

Lub wystarczy wizyta u mechanika, który właściwie ustawi światła. ;)

Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Mknie razem z wiatrem
Mknie razem z wiatrem

Postautor: GrzegorzPPP » śr, 25 sie 2010, 12:36

Hipek_01 pisze:Wiesz, nie "niby". Ostatnio, gdy jechaliśmy, koleżka za nami też nam robił w samochodzie "dzień". Wywołaliśmy go przez CB, okazało się, że on jedzie na światłach mijania, tylko ma tak okrutnie mocne. Obniżyl od razu.

Miałem też taką sytuację, tylko mnie wołał na radiu kierowca z ciężarówki i powiedział że światła oślepiają (dziwne bo jakiś miesiąc wcześniej byłem na przeglądzie i mechanik ustawiał światła na pozycji 0 (ja tamtego dnia jechałem na 1, czyli jeszcze niżej niż powinny być)) jednak jak mi kierowca zwrócił uwagę to teraz jeżdżę w dzień na 3 i w nocy podobnie, ewentualnie na 2.

OOllaa19
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Pytanie o światła

Postautor: OOllaa19 » pt, 03 wrz 2010, 10:14

Wiem, ze moje pytanie nie jest madre, ale lepiej sie dowiedziec przed egzaminem
Jezeli egzaminator kaze mi wlaczyc silnik i pokazac swiatla mijania, to mam go poprosic zeby sprawdzil czy sa sprawne?

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Pytanie o światła

Postautor: BiałaDama » pt, 03 wrz 2010, 10:35

Żartujesz, prawda? :lol2:

Słuchaj, Ty masz wskazać, że wiesz, które to są światła i widzisz, że te światła są sprawne. A nie są to światła, których nie jesteś w stanie sama sprawdzić (jak np światła hamowania, przy których potrzebna jest pomoc egzaminatora). Więc z jakiej racji egzaminator miałby odwalać za Ciebie robotę?

DamiX
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Re: Pytanie o światła

Postautor: DamiX » sob, 04 wrz 2010, 20:07

Z tego co wiem to egzaminator nie będzie ci kazał włączać silnika tylko musisz sprawdzić światła a czy ty włączysz silnik czy tylko przekręcisz kluczyk na zapłon to już twój wybór.
Egzaminator przeważnie zostawia silnik włączony. Więc tylko włączasz światła i sprawdzasz czy działają są tylko z przodu samochodu wiec nie szukaj ich z tyłu pojazdu :D
I masz racje to pytanie nie jest mądre

perwal
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Światła [małe pytanie]

Postautor: perwal » śr, 15 wrz 2010, 19:34

Cześć!

Mam 1 pytanie czy na egzaminie muszę sprawdzić światła mijania jak je włączę? Czy tylko losuje jakiś element i tylko ten sprawdzam? Czy np. stop sprawdzam, czy tam mijania? Czy tylko 1 element i nic więcej.

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Światła [małe pytanie]

Postautor: BiałaDama » śr, 15 wrz 2010, 19:38

Tylko to co wylosujesz.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » czw, 16 wrz 2010, 9:09

Perwal: zadanie domowe - nauczyć się formułowania jasnych pytań!

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » czw, 16 wrz 2010, 21:37

To, co musisz pokazać, losujesz wcześniej na kartach u egzaminatora. Na egzaminie musisz sprawdzić jeden rodzaj świateł i pokazać jeden zbiornik pod maska lub bagnet.
Btw. twoja wypowiedz jest napisana trochę niegramatycznie.

ewelcia
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: ewelcia » pt, 17 wrz 2010, 14:37

a ja nic nie losowalam tylko egzaminator sam mi powiedzial ze mam plyn do spryskiwaczy pokzac i kierunkowskazy

Awatar użytkownika
Slavo
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Slavo » ndz, 19 wrz 2010, 22:29

To zależy od ośrodka w którym się zdaje... W jednych się samemu losuje w innych z kolei losuje ktoś to za nas i egzaminator wówczas informuje nas co jest do pokazania. :)

tomuuu
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Re: Sprawdzanie świateł na włączonym silniku?

Postautor: tomuuu » pn, 08 lis 2010, 10:29

Witam, jako nowicjusz na forum :)

Czytałem zamknięty wątek viewtopic.php?f=4&t=1704 oraz viewtopic.php?f=3&t=2084&start=0&hilit=zap%C5%82on

I teraz pytania konkretnie, bo chodzi mi o sytuację w Grande Punto, na którym mam zdawać - odnośnie tego, jak sprawdzić poszczególne światła. Chodzi mi o to, czy dobrze myślę: tzn. gdy wymieniam tylko "z zapłonem" i "z włączonym silnikiem", to mam na myśli, że bez zapłonu (stacyjka na 0) się nie da.

:arrow: światło cofania (wrzucony bieg wsteczny)
1. z zapłonem
2. z włączonym silnikiem

:arrow: światła pozycyjne + podświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu (manetka lewa na pozycji 2 od dołu, środkowa)
1. bez zapłonu
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

:arrow: światła mijania (manetka lewa na pozycji 1 od dołu)
1. z zapłonem
2. z włączonym silnikiem

:arrow: światła drogowe (jak światła mijania, tylko manetka lewa na pozycji 1 od od dołu i do siebie)
1. bez zapłonu - tylko "mrugnięcie"? (BiałaDama w viewtopic.php?p=29945#p29945)
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

:arrow: światło przeciwmgłowe tylne (włączone światła mijania + włącznik po lewej stronie kierownicy)
1. z zapłonem
2. z włączonym silnikiem

:arrow: światła awaryjne (kontrolka na środku kokpitu, nad radiem)
1. bez zapłonu
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

:arrow: kierunkowskazy: prawy i lewy (manetka po lewej stronie kierownicy góra/dół)
1. z zapłonem
2. z włączonym silnikiem

:arrow: światła hamowania „stop” (wciśnięty hamulec hydrauliczny)
1. bez zapłonu - można w Grande Punto? (BiałaDama: "W niektórych (nowych) autach także światła stopu można pokazać bez zapłonu" - viewtopic.php?p=22458#p22458)
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

I dodatkowe pytania:
A. Nie ma na egzaminie przeciwmgielnych przednich?
B. Jak to się w końcu mówi - przeciwmgielne czy przeciwmgłowe? Na pierwszym i jedynym dotychczasowym moim, nieudanym, podejściu wydaje mi się, że egzaminator mówił o przeciwmgłowych.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, egzamin mam jutro...

Wróć do „Pytania do Egzaminatora”