ŚWIATŁA- co, gdzie i kiedy? [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminów.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
ewuniatko
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

ŚWIATŁA- co, gdzie i kiedy? [Wątek zbiorczy]

Postautor: ewuniatko » czw, 06 mar 2008, 19:53

Wątek dotyczący jednego z zadań egzaminacyjnych, a więc wskazania swiateł, wątpliwości do do ich włączania, pokazywania etc.
Zanim zadasz pytanie zajrzyj do tematu: viewtopic.php?f=4&t=1704 , być może już tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie- zapraszam tutaj :) / BiałaDama

Mam kilka pytań odnośnie egzaminowania ze świateł:

1. Czy po włączeniu światła muszę je pokazać też ręką ?
Czy wystarczy słownie powiedzieć. np.: "To są światła drogowe"

2. Jeśli przychodzi moment sprawdzenia świateł "stop" i światła "wstecznego", to jak się należy zachować? Mam powiedzieć do egzaminatora:
-"To ja nacisnę pedał hamulca, a Pan sprawdzi, czy świeci się światło stop i światło cofania?"

3. Kto decyduje o tym, kto będzie sprawdzał światła, a kto naciskał na pedały , i wrzucał bieg wsteczny ?

misiule
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: misiule » czw, 06 mar 2008, 22:08

hej. ja na egzaminie spytałam egzaminatora czy mógłby sprawdzić światła stopu (ja wcisnęłam hamulec a on sprawdził)
a światła cofania przecież sama możesz sprawdzić bez pomocy egzaminatora , przekręcając raz kluczyk uruchamiasz zapłon (czy jak to się tam fachowo nazywa ;) ) , wtedy wszystjkie światła działają , a jak wrzucisz wsteczny to samochód nie ruszy ;)

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Egzaminowanie ze świateł

Postautor: alasya » czw, 06 mar 2008, 23:01

ewuniatko pisze:Mam kilka pytań odnośnie egzaminowania ze świateł:

1. Czy po włączeniu światła muszę je pokazać też ręką ?
Czy wystarczy słownie powiedzieć. np.: "To są światła drogowe"

2. Jeśli przychodzi moment sprawdzenia świateł "stop" i światła "wstecznego", to jak się należy zachować? Mam powiedzieć do egzaminatora:
-"To ja nacisnę pedał hamulca, a Pan sprawdzi, czy świeci się światło stop i światło cofania?"

3. Kto decyduje o tym, kto będzie sprawdzał światła, a kto naciskał na pedały , i wrzucał bieg wsteczny ?

1. mnie uczono ze trzeba i powiedziec i pokazac
2. swiatko stopu to albo Ty pokazujesz i prosil egzaminatora aby nacisnol hamulec, albo odwrotnie, a wsteczne to wlanczasz i pokazujesz, samochod Ci nie odjedzie sam na wstecznym :)

Awatar użytkownika
Bobie
Egzaminator
Egzaminator

Postautor: Bobie » czw, 06 mar 2008, 23:58

A ja odpowiem, że osoba zdająca musi potrafić sprawdzić światła i tyle:) Jaka będzie forma ich sprawdzania - tyle pomysłów ilu egzaminatorów... nie da się ukryć, że trzeba być przygotowanym na wszystko i dość "elastycznym" - umieć się dostosować do oczekiwań egzaminatora:)

jestemoryginalna
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: jestemoryginalna » pn, 31 mar 2008, 1:37

można podjechał do jakiejś ściany i sprawdzić, czy się odbiją na tej ścianie "stopy" "cofanie"? (O ile tam będzie ściana)

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » pn, 31 mar 2008, 22:09

jestemoryginalna pisze:można podjechał do jakiejś ściany i sprawdzić, czy się odbiją na tej ścianie "stopy" "cofanie"? (O ile tam będzie ściana)

gdzie na placu jest "sciana" :D hehe
stop - poprosil egzaminatora by nacisnol hamulac i my musimy sprawdzic i pokazac swiatlo stopu
cofanie - na wlaczonych kontrolkach wciskamy sprzeglo i wlaczamy wsteczny (wtedy auto nie pojedzie) i idziemy i pokazujemy gdzie sie pali sw. cofania

jestemoryginalna
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: jestemoryginalna » wt, 01 kwie 2008, 18:29

oj, no nie wiem gdzie jest ściana :P U mnie co prawda nie ma, ale ja nie jeżdżę na placu, na którym będę egzaminowana :D A pytałam o to, bo kiedyś słyszałam, że niektórzy egzaminatorzy są - dosadnie mówiąc - wredni i nie chcą ani wciskać pedałów, ani mówić czy świeci - to by się można ścianą posłużyć, ale jak jej nie ma to kicha :) Chyba w miarę zrozumiale napisałam...

bo jeśli chodzi o sposób pokazywania świateł to wiem jak to się robi, ale dzięki za wyjaśnienia :)

Awatar użytkownika
Kinio
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Światła

Postautor: Kinio » ndz, 06 kwie 2008, 12:37

Ma ktoś może jakąś stronkę gdzie są zdjęcia Yaris'a od przodu i od tyłu z opisanymi światami, bo nie jestem pewien gdzie co jest a egz już w piątek.

eliza
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: eliza » ndz, 06 kwie 2008, 14:06

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » ndz, 06 kwie 2008, 14:08

tu sa do niektorych samochodow
dalej sa do toyoty :)
http://www.ws.naukajazdy.prv.pl/pl/001/005/002/

Awatar użytkownika
Kinio
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Kinio » ndz, 06 kwie 2008, 17:43

bardzo dziękuję :*

Agnieszka:)

Postautor: Agnieszka:) » wt, 08 kwie 2008, 12:11

Ale przecież jak się włączy wsteczny i puści sprzęgło to wtedy samochód zgaśnie!

Awatar użytkownika
Kasienka88
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Kasienka88 » wt, 08 kwie 2008, 12:15

Jak moze Ci zgasnąc samochod skoro wsteczny bieg włączasz na egzaminie na zapalonym zapłonie (1 przekręcenie kluczykiem) aby sprawdzic światło biegu wstecznego :roll: Czyli nie masz uruchomionego silnika 8)

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » wt, 08 kwie 2008, 12:27

Kasienka88 pisze:Jak moze Ci zgasnąc samochod skoro wsteczny bieg włączasz na egzaminie na zapalonym zapłonie (1 przekręcenie kluczykiem) aby sprawdzic światło biegu wstecznego :roll: Czyli nie masz uruchomionego silnika 8)

dopisze jeszcze ze jak sie sprawdza pozostale swiatla ktore trzeba pokazac na wlaczonym silniku (czyli dwa przekrecenia kluczyka - inaczej nie pokaze sie) to wlancza sie silnik jak ma sie bieg na luzie wtedy samochod nie zgasnie i bez problemu sie sprawdzi wszystkie swiatla ;)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
speedy0212
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: speedy0212 » wt, 08 kwie 2008, 13:24

ale jak na wlanczonym silniku wrzucisz wsteczny - by pokazac swoiatłą cofania - to mzoe zgasnac silnik lub samochod ruszy, lepiej pokazac cofania tylko na samym zapłonie ;)

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » wt, 08 kwie 2008, 13:29

speedy0212 pisze:ale jak na wlanczonym silniku wrzucisz wsteczny - by pokazac swoiatłą cofania - to mzoe zgasnac silnik lub samochod ruszy, lepiej pokazac cofania tylko na samym zapłonie ;)

pisalam ze "dopisze jeszcze..." do wypowiedzi Kasienka88 ;)
czyli ze na poczatku sprawdzam swiatla cofania na wlaczonych kontrolkach (zaplonie)
a reszte swiatel juz na calkowicie wlaczonym silniku na luzie
i swiatla postojowe na wylaczonym :)

Awatar użytkownika
speedy0212
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: speedy0212 » wt, 08 kwie 2008, 13:35

A to soorki ;) Mi kazał cofania pokazać na koniec ;) Ale silnik wyłączyłem ;)

Awatar użytkownika
Kinio
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Kinio » wt, 08 kwie 2008, 16:39

hmmm, mam inny samochód ale u mnie można pokazywać światła też na samym zapłonie (nie trzeba włączać silnika). (wstek oczywiście engine off)

Awatar użytkownika
Lex
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Egzamin -> Światła

Postautor: Lex » ndz, 13 kwie 2008, 20:33

mam takie głupie pytanie dotyczące pierwszej części egzaminu praktycznego ( już niedługo bo w sobotę :D Łiiiiiiii )

Ale ok moje pytanie:

Czy podczas egzaminu zamiast latać po 10 razy do świateł i je przełanczajac
mogę 2 różne naraz włączyć np

Awaryjne z pozycyjnymi
Lewy kierunkowskaz z np światłem przeciwmgielnym ??

Oczywiście omawiając że ten to ten i ten to ten

Awatar użytkownika
speedy0212
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: speedy0212 » ndz, 13 kwie 2008, 20:35

Mozesz pokazywac jak chcesz, technika dowolna. Musisz pokanac 10 swiatel, w jakis sposob zalezy juz tylko od Ciebie. Pozdrawiam i powodzenia ;)

Wróć do „Pytania do Egzaminatora”