Zawracanie, a pasy ruchu

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminów.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
Fil2oo7
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Zawracanie, a pasy ruchu

Postautor: Fil2oo7 » sob, 11 lut 2012, 19:23

Witam wszystkich.
Zawracanie powinno rozpoczynać się ze skrajnego lewego pasa i manewr ten jest jakby podwójnym skrętem w lewo, ale według mnie przygotowując się do drugiego skrętu w lewo nie ma znaczenia jaki pas ruchu zajmę, oczywiście w sytuacji jak na obrazku (tor jazdy czarny). Innego zdania jest mój kolega instruktor, który twierdzi, że zawracając aż do całkowitego zakończenia manewru należy zawsze trzymać się lewego skrajnego pasa (tor jazdy czerwony). Nie znalazłem żadnych szczegółowych wytycznych do Kodeksu które potwierdzałyby interpretację kolegi. Czym poprzeć moje stanowisko? A może ja się mylę?

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Zawracanie, a pasy ruchu

Postautor: kwachu » ndz, 12 lut 2012, 0:17

Sam nie wiem jak się poruszać w takiej sytuacji. Najczęściej jeżdżę tak, jak jak jest zaznaczone na czerwono, ale parę razy zostałem już zatrąbiony za to...

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » ndz, 12 lut 2012, 2:24

Na tym rysunku akurat oba pasy (lewy i prawy/czerwony i czarny) są do zawracania. Więc wg mnie tutaj zasada "zawracamy tylko z pasa lewego skrajnego" nie ma racji bytu - bo inaczej po co na obu są strzałki pokazujące ten sam kierunek ruchu? No chyba, że ma to związek z drogą podporządkowaną na dole, żeby kolizji nie było?

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » ndz, 12 lut 2012, 2:36

Krzycho92 pisze:Na tym rysunku akurat oba pasy (lewy i prawy/czerwony i czarny) są do zawracania. Więc wg mnie tutaj zasada "zawracamy tylko z pasa lewego skrajnego" nie ma racji bytu - bo inaczej po co na obu są strzałki pokazujące ten sam kierunek ruchu? No chyba, że ma to związek z drogą podporządkowaną na dole, żeby kolizji nie było?

Byleby nie bokiem.

To przełączka, nie pełnoprawne skrzyżowanie. Pasy masz dwa, ustawiasz się na wolnym, ale sugeruje prawy jeśli chcesz od razu zająć prawy pas jak zawrócisz.

Wróć do „Pytania do Egzaminatora”