traktor

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminów.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
HBPR
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

traktor

Postautor: HBPR » czw, 19 sty 2012, 11:53

Mam dylemat Czy posiadając prawo jazdy kat. B można prowadzić ciągnik rolniczy z osprzętem np. pługiem, piaskarką ?
W Ustawie pisze się o przyczepach - nie można , ale jak traktować osprzęt / , jak traktować pług, brone, itp

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: traktor

Postautor: Hipek_01 » czw, 19 sty 2012, 11:53

Jeśli dobrze pamiętam, to narzędzie rolnicze typu: pług, nie liczą się jako przyczepa. Sama przyczepa jest chyba zdefiniowana w KD.

HBPR
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: HBPR » czw, 19 sty 2012, 13:55

W kodeksie jest napisane ciągnik rolniczy , wg mnie to tak jak samochód osobowy - solo, ciągnik posiada dodatkowe przekładnie, napędy , wałki, sterowanie. Po podłączeniu do niego innych urządzeń już nie jest solo ? Potrzebne są wyższe kwalifikacje by go obsługiwać . Przy prawie jazdy kat B jest wyszczególnione, że można prowadzić sam osobowy z przyczepą lekką, oraz ciągnik rolniczy ( bez dodatków , czyli bez dodatkowych urządzeń ) Wg mnie jeżeli nie jest jasno napisane, że można prowadzić z osprzętem ( jak np z sam osobowym z przyczepą lekką ) to zatem nie można .

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » czw, 19 sty 2012, 14:05

To trochę tak, jakbyś mówił, że auto z bagażnikiem dachowym już nie jest solo, albo, żeby było bardziej obrazowo - z rowerowym bagażnikiem montowanym na tylną klapę.

W KD masz napisane:
Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

(...)
kategorii B:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

(...)

kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);

Zarówno bagazniki, jak i narzędzia rolnicze, są dozwolone. Gdyby było inaczej, byłoby to na pewno wyszczególnione w kodeksie: po co rolnikowi prawo jazdy na ciągnik, jeśli nie może do niego przyczepić narzędzi rolniczych? A jeśli trzeba osobnych uprawnień, to jakie? Kategoria T jest do przyczepy, brona czy pług nie są przyczepami.

Awatar użytkownika
Clean
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Clean » pt, 20 sty 2012, 11:28

A prasa to już przyczepa? :P Wg. mnie, mało precyzyjne są przepisy odnośnie tego, co wolno traktorem na prawku B.

Wróć do „Pytania do Egzaminatora”