ŚWIATŁA- co, gdzie i kiedy? [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminów.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Sprawdzanie świateł na włączonym silniku?

Postautor: BiałaDama » pn, 08 lis 2010, 17:12

światło cofania (wrzucony bieg wsteczny)
1. z zapłonem
2. z włączonym silnikiem

Światło działa tak i tak, jednak przy sprawdzeniu o wiele praktyczniejsza jest wersja z zapłonem, bo w przeciwnym wypadku musisz prosić o pomoc egzaminatora (nie wyjdziesz z auta z wbitym biegiem na odpalonym silniku), a moim zdaniem wystarczy go prosić tylko i wyłącznie przy światłach hamowania, bo jednak w tej sytuacji możliwym jest zrobienie tego samemu.

światła drogowe (jak światła mijania, tylko manetka lewa na pozycji 1 od od dołu i do siebie)
1. bez zapłonu - tylko "mrugnięcie"? (BiałaDama w viewtopic.php?p=29945#p29945)
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

I mrugnięcie działa bez zapłonu, ale na egzaminie nie ma co sprawdzać drogowych mrugnięciem, tylko normalnie, najpierw włączywszy światła mijania.

:arrow: światła hamowania „stop” (wciśnięty hamulec hydrauliczny)
1. bez zapłonu - można w Grande Punto? (BiałaDama: "W niektórych (nowych) autach także światła stopu można pokazać bez zapłonu" - viewtopic.php?p=22458#p22458)
2. z zapłonem
3. z włączonym silnikiem

Na 99% można. Z tym "nowych" trochę przesadziłam, bo w moim aucie z 99 roku da się bez problemu ;) Ale na egzaminie najlepiej sprawdzić światła z minimum na zapłonie, nie bawić się w pokazywanie, że działają i bez ;)

tomuuu pisze:
I dodatkowe pytania:
A. Nie ma na egzaminie przeciwmgielnych przednich?
B. Jak to się w końcu mówi - przeciwmgielne czy przeciwmgłowe? Na pierwszym i jedynym dotychczasowym moim, nieudanym, podejściu wydaje mi się, że egzaminator mówił o przeciwmgłowych.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, egzamin mam jutro...

A. Wszystko zależy od wyposażenia auta, zwykle nie ma, choć być może zdarzają się WORDach. Nic Ci instruktor na ten temat nie mówił?
B. Wg słownika polskiego obie formy są poprawne, także mów jak Ci wygodniej ;)

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » pn, 08 lis 2010, 19:26

Dzisiaj na egzaminie miałem pokazać kierunki. Jak siedziałem w poczekalni i jak słuchałem tych wszystkich "najlepiej wiedzących", wolałem nie ryzykować i włączyłem na zapłon. Nie byłem już pewien, które światła włącza się na zapłonie a które nie.

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Petrosdbz20 » pn, 08 lis 2010, 19:42

No egzaminator i tak nie zwróci na to uwagi

milostowo
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Re: ŚWIATŁA- co, gdzie i kiedy? [Wątek zbiorczy]

Postautor: milostowo » wt, 21 gru 2010, 23:18

Witam, jutro mam egzamin i chciałem rozwiać jedną wątpliwość. Dziś na ostatnich jazdach sprawdzaliśmy jeszcze raz światła i przy światłach mijania i drogowych instruktor kazał mi sprawdzać nie tylko przód, tam gdzie te światła się znajdują, ale też i tył, czy pozycyjne są sprawne. Trochę mnie to zdziwiło szczerze mówiąc, dlatego wolę tu spytać - czy faktycznie muszę sprawdzić również tył samochodu w przypadku świateł mijania/drogowych czy będzie to na egzaminie potraktowane jako fakt, że nie wiem gdzie znajdują się dane światła? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: BiałaDama » wt, 21 gru 2010, 23:21

Moim zdaniem nie powinieneś, pozycyjne to pozycyjne, a mijania czy drogowe są tylko z przodu.

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » śr, 22 gru 2010, 15:06

Raczej bym nie radził szukać świateł drogowych i mijania z tyłu samochodu. Być może za to się nie oblewa, ale egzaminator może już patrzeć inaczej na zdającego.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » śr, 22 gru 2010, 16:07

Jeśli egzaminator każe zrobić to ramach przygotowania do jazdy, to owszem. Ale jeśli pyta o konkretne światło, to już trzeba powiedzieć "z tyłu nie ma takich a takich świateł".

Kadirtos
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Kadirtos » śr, 22 lut 2017, 10:58

No i przydaje się taka informacja na temat świateł a nie że ludzie wgl nadużywają świateł przeciwmgielnych mnie bardzo na drodze irytuje jak ktoś jedzie z właczonym światłem przeciwmgielnym tylnim podczas średnich opadów deszczu

Wróć do „Pytania do Egzaminatora”