Czysta głupota

Zdałeś, jeździsz i co dalej, czyli co Ci się podoba lub nie na naszych drogach...
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Czysta głupota

Postautor: BiałaDama » wt, 07 sie 2012, 15:27

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 07 sie 2012, 15:36

Nie mam pojęcia jak to skomentować...

Awatar użytkownika
karol09
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: karol09 » pn, 13 sie 2012, 21:44

zdarzenie z mojego rejonu, koleś przez wioskę po nierównej drodze dawał 170 km/h, jak się skończyło można zobaczyć w linku

http://www.zinfo.pl/artykuly/9423

brak słów :mur:

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » pn, 13 sie 2012, 23:10

Co, jak co ale UE powinna wprowadzić przepis, że tylko samochody z 5 gwiazdkami Euro NCAP mogą być dopuszczone do produkcji. Bo przecież kierowców się nie przekona żeby jeździli normalnie chyba nawet mandatami i pkt karnymi. Już tych starszych samochodów się zmieni, ale w nowych oprócz bezpieczeństwa, powinny być blokady, że jak samochód " rozpozna" znak ograniczenia to np. nie pozwoli jechać szybciej niż 10-15km/h więcej. Wiadomo trzeba by to dostosować, ale idea jedna - jeśli kierowcy nie potrafią, to niech inteligentna elektronika robi to za nich. Wiadomo, jak by ktoś pojechał na tor to mógłby załóżmy wpisać jakiś kod, żeby to odblokować, ale ( podobnie jak w Nissanie GTR). Producent/ ubezpieczyciel za pośrednictwem sygnału GPS by się o tym dowiadywał i wtedy w razie czego kierowca traci gwarancje albo polisę (np.).

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » wt, 14 sie 2012, 2:11

Bo przecież kierowców się nie przekona żeby jeździli normalnie chyba nawet mandatami i pkt karnymi.

Krzycho, a to nie ty byłeś za tym, żeby we wsiach można było jeździć 90km/h?
Poza tym, kto kupi taki samochód? Po co komukolwiek samochód, który go ogranicza? Stracili by tylko na tym producenci aut, a zyskali dilerzy samochodów.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » wt, 14 sie 2012, 13:57

Kto kupi taki samochód? Jeśli nie dawno nie miałeś wyboru i musiałeś płacić 6zł na litr paliwa, a i tak ludzie jeździli, to jeśli producenci by takie coś wprowadzili, to i tak ludzie by to kupili. Poza tym myśląc logicznie: znaki, fotoradary, ograniczenia, zwężenia, wysepki, mandaty, pkt karne - przecież one nie dają pożądanych efektów. Więc jeśli człowiek-kierowca nie jest świadom (albo jest, tylko woli po swojemu) tego co się może stać jeśli będzie jechał zbyt nieostrożnie i za szybko, to elektronika (która już i tak coraz bardziej rozprzestrzenia się w motoryzacji) powinna "myśleć" i robić za niego. Przecież już teraz Volvo i Ford (nie wiem jak tam inni) wprowadzają systemy rozpoznawania znaków, zapobiegania niezamierzonej zmiany pasa ruchu, pomoc w parkowaniu, zahamowanie jeśli przed samochodem jest przeszkoda a kierowca jej nie zauważy... Takich rozwiązań z pewnością będzie przybywać. Bo skoro samochody są coraz szybsze, a myślenie kierowców się mało zmienia, to niech elektronika stanie się tym "zapobiegaczem" ludzkiej głupoty. Jeśli elektronika nam pomaga (ABS - hamowanie, kontrola trakcji - przyspieszanie, ESP - poślizgi, Park Assist - parkowanie) to niech pomoże jeszcze bardziej. Ja nie miał bym nic przeciwko temu, żebym podczas normalnej jazdy nie musiał łamać przepisów (nawet zasada "ograniczenie + 10-15km/h" jest już łamaniem przepisów), ale mógł się wyżyć na torze. Tylko, że na człowieka działa wiele bodźców zarówno fizycznych jak i psychicznych i jak widzi, że jest korek a jemu się spieszy, no to będzie chciał wyprzedzać. Gdyby korku nie było to by nie wyprzedzał. Pewnie to zabrzmi jak usprawiedliwianie się, ale wg mnie powinno się niwelować przyczyny, a nie skutki. Tylko prościej jest wyprodukować X sztuk samochodów niż Y kilometrów dróg, bo za samochód zapłaci prywatna osoba (ew. firma), a za drogi płaci Państwo z kieszeni podatników.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 sie 2012, 18:01

Przy 170 km/h nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa nie pomogą. To raz.

Dwa - pytanie o zasadność przyznawania gwiazdek pojawia się już od lat wielu, bo producenci często projektują samochód nie tak, żeby był bardziej bezpieczny, ale tak, żeby dopasować się do wymagań stawianych przez Euro NCAP. A to nie jest tożsame...

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » wt, 14 sie 2012, 18:41

Czy ja gdzieś napisałem o 170km/h? Mój koncept polegał na tym, aby elektronika zabraniała Ci jechać więcej niż ograniczenie (ew. + kilka km/h więcej - zależy od ustawodawcy ;)). Tutaj nie było by miejsca na jakieś zderzenia z prędkościami powyżej ograniczeń. Jeśli by ktoś sobie np. odblokował taką możliwość, to automatycznie poprzez GPS jego samochód byłby namierzany i najbliższa jednostka Policji miała by jego namiary (to też taki przykład). Chodzi mi głównie o to, że jeśli kierowcy sami nie potrafią przestrzegać ograniczeń, to niech elektronika ich do tego zmusi lub zrobi to za nich.

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » wt, 14 sie 2012, 21:43

Mając do dyspozycji 500tys. zł na nowy samochód, wolał bym kupić już jakiś używany, niż kupować nowy z systemem który mnie ma "ograniczyć" czy żeby sam wysyłał na policję sygnał, że łamię przepisy :shock: Myślę, że zrobiło by tak dużo więcej osób, a wtedy producenci by się na takim systemie przejechali.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » wt, 14 sie 2012, 22:12

Nie rozumiem. Z jednej strony ludzie chcą żeby było bezpiecznie, a jak się proponuje jakieś rozwiązanie, to krytykują. No tak, to lepiej nawalić fotoradary, co raz patrol Policji i wtedy będzie bezpiecznie :?: Od ilu lat w TV przed świętami zarówno kościelnymi jak i państwowymi, przed wakacjami itp. są komunikaty/apele żeby kierowcy zwalniali, stosowali się do przepisów, wyjeżdżali 30-60 minut wcześniej, żeby nie wyprzedzali na trzeciego....? Ile? To nic nie daje i choćby sam Papież i Księża co Niedziele to wygłaszali to i tak to się nie zmieni, bo kierowcy i tak wiedzą swoje (tak, ja też). Więc tłumaczę, że zamiast wydawać pieniądze na fotoradary (a jeden taki kosztuje chyba kilkadziesiąt albo kilkaset tyś PLN), to zaoszczędzić te pieniądze na coś pożyteczniejszego, a samochody ograniczać. Jeśli w UE albo i na całym Świecie wprowadzono by zgodnie taki przepis, to co miałby producent samochodu do gadania? Przecież teraz jeśli samochody nie spełniają normy spalin Euro V to go nie dopuszczą do produkcji. Jeśli pod wpływem ekologii można zmienić przepisy, to dla bezpieczeństwa ludzi również powinno się to robić. No chyba, że "Władza" uważa, że przeludnienie Planety Ziemi nam grozi i jakoś trzeba z tym walczyć :crazy: Co by Wam przeszkadzało, żebyście nie mogli jechać szybciej niż ograniczenie na to pozwala?
W rzeczywistości szybka jazda po prostej nie wiem w czym sprawia przyjemność - że niby wskazówka szybciej się przesuwa i dalej, że obraz szybciej nam ucieka, że paliwo z baku szybciej ubywa? Fajniej jest, jak się jeździ w zakrętach (po śliskim i nie), jak są przeciążenia, jak liczy się refleks, jak dojeżdżasz do zakrętu z większą prędkościa i od psychiki/odwagi zależy czy wyhamujesz wcześniej czy później, czy umiesz zapanować nad samochodem.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » śr, 15 sie 2012, 3:27

Po pierwsze - każdy komputer jest zawodny. Po drugie - jeździsz, widać, za krótko, żeby przeżyć sytuację, w której przyspieszenie (kosztem przekroczenia dopuszczalnej prędkości) staje się warunkiem przeżycia albo przynajmniej uniknięcia kalectwa. Idąc dalej, jeśli miałbym płacić za urządzenie, które z założenia mnie ogranicza (i tym samym naraża moje życie), to chyba by mnie trafił jasny szlag - i założę się, że nie tylko mnie. Weź pod uwagę, że żaden z systemów o których piszesz nie blokuje możliwości przekroczenia określonej prędkości, czy zmiany pasa ruchu - one tylko informują o tym, że coś takiego ma właśnie miejsce. Od myślenia jestem ja, samochód jest od wykonywania moich poleceń: jeśli kogoś/siebie zabiję, winny będę ja, nie maszyna.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » śr, 15 sie 2012, 11:39

No dobrze, to teraz powiedz mi ile wypadków jak do tej pory spowodował człowiek? Codziennie w samochodach giną ludzie, bo właśnie myślą sami i sami podejmują decyzje. Skąd wiesz jakby to wyglądało, gdyby elektronika nas ograniczała? Przecież już teraz takie ESP Cię ogranicza (choć przeciętnemu kierowcy pomaga), bo nie możesz zrobić z samochodem wszystkiego, bo i tak Ci to nie wyjdzie. I teraz powiedz, czy komuś to przeszkadza, że w razie czego jak utraci kontrolę to jest jeszcze elektronika? Nie, ba większość się raczej cieszy, że ma taki system w samochodzie. Do normalnych warunków jazdy, gdzie jedziesz spokojnie elektronika nie reaguje, dopiero jak przesadzisz to się uaktywni.

regaciarz
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: regaciarz » śr, 15 sie 2012, 12:35

elektronika to największe zło, ktoś kiedyś powiedział co to jest ESP. "Jest to elektronika, która maskuje niedoskonałości podwozia". Przykład- Mercedes A klasy ma standardowy układ ESP bo inaczej wywracałby się na co drugim zakręcie( patrz pamiętny test łosia).
Może pójdźmy dalej i zakażmy jazdy samochodem? Przecież są pociągi i samoloty.
Szkoda, że nie ma statystyk ile wypadków zostało spowodowanych zbytnią wiarą w elektronikę...

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » śr, 15 sie 2012, 14:54

Regaciarz - i mądrze powiedział.

Krzycho - ograniczenie na autostradzie to w tej chwili 140 km/h. Wyobraź sobie sytuację: w nocy duże opady śniegu, nagłe, po prostu załamanie pogody. Bezpieczna prędkość dla dobrego kierowcy w dobrym samochodzie to około 80-100 km/h, dla typowego około 50-60 km/h. Komputer ogranicza Cię do wspomnianych 140, więc jak rozumiem, kiedy wbijesz się w barierę na najbliższym łuku, to komputer będzie temu winny?

Jasne, duża ilość wypadków to wynik działania ludzkiej głupoty. Ile razy jednak ludzka ocena sytuacji wypadkom zapobiegła?

http://www.youtube.com/watch?v=aNi17YLnZpg

Nie, dziękuję.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » śr, 15 sie 2012, 19:28

Z własnego doświadczenia wiem, że nawet przy 50km/h szybkie skrecenie kierownicą w lewo i w prawo powoduje poślizg, może nie tyle poślizg, ale utratę przyczepności i już przy takiej prędkości "miejskiej" można stracić kontrolę nad samochodem.
Ostatnio zmieniony śr, 15 sie 2012, 20:52 przez Krzycho92, łącznie zmieniany 2 razy.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » śr, 15 sie 2012, 20:23

Jeśli przy "pięćdziesiątce" auto traci stabilność to jest to albo wózek sklepowy, albo zawieszenie jest wyrypane do zera, albo z opon wystają druty.

Awatar użytkownika
karol09
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: karol09 » śr, 22 sie 2012, 20:54

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw, ... 72358.html

ja nie wiem gdzie trzeba mieć oczy, żeby na takiej drodze wjechać pod prąd

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » śr, 22 sie 2012, 21:59

Ciekawe czy dostałby mandat jeśli autor nagrania wysłałby je Policji.

Awatar użytkownika
karol09
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: karol09 » śr, 22 sie 2012, 22:30

słaba jakość nagrania, nie widać numerów tej skody, to raczej by go nie znaleźli :P

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » pt, 31 sie 2012, 17:25

Zamiast zabraniać przekraczania prędkości elektronicznie, można by zrobić takie coś.

Wróć do „Ulica”