Prawo jazdy i badania lekarskie

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
MKD
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Prawo jazdy i badania lekarskie

Postautor: MKD » śr, 26 lis 2008, 22:19

Witam,
Proszę nie pisać, czy potrafię korzystać z wyszukiwarki.
Tak, potrafię. :)
Były podobne tematy, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie.

Jestem w trakcie nauki do prawa jazdy i miałem dziś badania lekarskie...
Noszę okulary(-1.50).
Nie miałem żadnych problemów z odczytywaniem.
Pani, która wydawała zaświadczenia, wpisała mi kolejne badanie w 2010r. :|
Wydało mi się to dziwne, aby przy mojej wadzie dawać na tak krótki okres czasu prawo jazdy.
Bo z tego co wyczytałem, termin kolejnych badań równa się z wymianą dokumentu.

Moje pytanie brzmi, czy to jest normalne a może przesada osoby, która mnie badała?

Aha...
Dodam jeszcze, że robię kat. A i B
Czy to w ogóle ma znaczenie?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Gngr Dogg
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Gngr Dogg » czw, 27 lis 2008, 11:32

Ja osobiście uważam za przesadne, ja również noszę okulary, wadę mam -1.5 i -2, a prawko mam bezterminowo :?

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » czw, 27 lis 2008, 11:47

Gngr Dogg pisze:Ja osobiście uważam za przesadne, ja również noszę okulary, wadę mam -1.5 i -2, a prawko mam bezterminowo :?

Ale masz zaznaczone 0101, lub 0106 ? :?:

Awatar użytkownika
Gngr Dogg
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Gngr Dogg » czw, 27 lis 2008, 18:33

Jak najbardziej, w prawku mam 0106.

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » czw, 27 lis 2008, 19:31

Gngr Dogg pisze:Jak najbardziej, w prawku mam 0106.

To super!
Możesz prowadzić bez soczewek i okularów, bo policjant nie jest w stanie sprawdzić czy masz soczewki.
Nie ma prawa kazać Ci ich wyciągać.
Moja żona ma bezterminowe, lecz niestety zaznaczone 0101.

MKD
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: MKD » czw, 27 lis 2008, 19:45

Jak to ?

"...0106 - może jeździć wyłącznie w okularach lub soczewkach."

Click

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » czw, 27 lis 2008, 19:50

MKD pisze:Jak to ?

"...0106 - może jeździć wyłącznie w okularach lub soczewkach."

Click

Zgadza się, ale o co chodzi?

MKD
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: MKD » czw, 27 lis 2008, 19:55

stachst pisze:
Gngr Dogg pisze:Jak najbardziej, w prawku mam 0106.

To super!
Możesz prowadzić bez soczewek i okularów, bo policjant nie jest w stanie sprawdzić czy masz soczewki.
Nie ma prawa kazać Ci ich wyciągać.
Moja żona ma bezterminowe, lecz niestety zaznaczone 0101.

Awatar użytkownika
Gngr Dogg
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Gngr Dogg » czw, 27 lis 2008, 22:05

Stachstowi chodzi o to, że jak będę prowadził bez okularów, to mogę wciskać ciemnotę policjantowi, że mam soczewki, choć w rzeczywistości ich nie mam.

MKD
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: MKD » czw, 27 lis 2008, 22:14

Aaa...
Rozumiem...
Wybaczcie za zamieszanie.;)

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » pt, 28 lis 2008, 7:04

Gngr Dogg pisze:Stachstowi chodzi o to, że jak będę prowadził bez okularów, to mogę wciskać ciemnotę policjantowi, że mam soczewki, choć w rzeczywistości ich nie mam.

Dokładnie!

Szeregowy_Rownolegly
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Szeregowy_Rownolegly » sob, 29 lis 2008, 21:34

Gngr Dogg pisze:Stachstowi chodzi o to, że jak będę prowadził bez okularów, to mogę wciskać ciemnotę policjantowi, że mam soczewki, choć w rzeczywistości ich nie mam.

Zapytam tak tylko, czy jeśli się ma wadę wzroku i się jeździ bez okularów lub szkieł to nie podchodzi to pod głupotę i to taką skrajną? Sam noszę okulary (-2,, -1,5) i widzę że bez nich nie widzę tak jak powinienem.

Awatar użytkownika
Gngr Dogg
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Gngr Dogg » sob, 29 lis 2008, 21:59

Szeregowy_Rownolegly pisze:Zapytam tak tylko, czy jeśli się ma wadę wzroku i się jeździ bez okularów lub szkieł to nie podchodzi to pod głupotę i to taką skrajną? Sam noszę okulary (-2,, -1,5) i widzę że bez nich nie widzę tak jak powinienem.

Jasne, że podchodzi, dlatego nawet nie wyobrażam sobie prowadzenia auta bez okularów...

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » ndz, 30 lis 2008, 9:58

Szeregowy_Rownolegly pisze:

Zapytam tak tylko, czy jeśli się ma wadę wzroku i się jeździ bez okularów lub szkieł to nie podchodzi to pod głupotę i to taką skrajną? Sam noszę okulary (-2,, -1,5) i widzę że bez nich nie widzę tak jak powinienem.

Chodzi mi o sytuacje awaryjne.
Na przykład jak się zgubi soczewka lub zbiją okulary lub ich zapomnisz, to jakoś dojedziesz, jadąc ostrożnie.
Na co dzień oczywiście jeśli mamy jeździć w okularach lub soczewkach to jedźmy!

Awatar użytkownika
kylos
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: kylos » pt, 06 mar 2009, 0:06

Ufff ;D dzisiaj już po badaniach. Niestety prawko ważne na 5 lat (tylko :( ) a będzie wpisany kod 0106. Jako, że do 21 roku wada może się pogłębiać ;P A mam -1,75 na lewym i -1,50 na prawym :P Heh... generalnie nie jest źle ;D zważając na fakt próby utajenia faktu noszenia soczewek na badaniu :P Ale nie udało się niestety ;D I tak bym pewnie nie miał bezterminowego phi

Może jeszcze napiszę dla zainteresowanych co mi dokładnie robili na badaniu:
stanie na palcach, na piętach, przysiad, wstawanie, osłuchiwanie serca i płuc, badanie poziomu cukru we krwi na czczo (rano), badanie wzroku (standardowe czytanie literek, takie kropeczki kolorowe na innych kropeczkach-chyba dalton?), badanie słuchu (szeptem), sprawdzenie odruchów poprzez uderzenie takim młoteczkiem w łokcie oraz kolana, oklepywanie brzucha (nie wiem po co ^^ ) no i chyba tylko tyle ^ nie wiem po co jeszcze była na początku komenda by zmarszczyć czoło, uśmiechnąć się otworzyć buzię powiedzieć A i szybko spojrzeć na sufit ^ To chyba jakiś żart ^ ;D
Ostatnio zmieniony pt, 06 mar 2009, 0:16 przez kylos, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nookie
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Nookie » pt, 06 mar 2009, 0:14

Ale to i tak po 5 latach robisz tylko badania. Nie ma czegoś takiego, że musisz ponownie zdać egzamin.

Awatar użytkownika
kylos
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: kylos » pt, 06 mar 2009, 0:20

Eh myślałem że uda mi się uzyskać bezterminowo ale cóż... Może za 5 lat się uda. Szkoda trochę wyrzucać 70 zł + koszt badania w błoto :/ Pracowałem w sklepie spożywczym (całe i aż 6 dni :D) i dniówkę miałem jakieś 40-50 zł ale cóż ;] Nic na to nie poradzę ^ Nawet ładne oczy nie pomogły ;P Swoją drogą to chyba normalne, że jeśli bym źle widział to bym poszedł do okulisty i luzik, a te całe badania to nie wiem :) U kumpli w szkołach to wyobraźcie sobie, że jest kilka pytań: Jest Pan chory na cukrzycę? Ma Pan padaczkę? I coś jeszcze.... A przepraszam bardzo skąd ten ktoś ma to wiedzieć jak nie sprawdzi? W zapobiegliwość rówieśników śmiem wątpić ;] Mimo wszystko jestem raczej zadowolony z siebie ^

Awatar użytkownika
stachst
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: stachst » pt, 06 mar 2009, 8:07

kylos pisze:Eh myślałem że uda mi się uzyskać bezterminowo ale cóż... Może za 5 lat się uda. Szkoda trochę wyrzucać 70 zł + koszt badania w błoto :/ Pracowałem w sklepie spożywczym (całe i aż 6 dni :D) i dniówkę miałem jakieś 40-50 zł ale cóż ;] Nic na to nie poradzę ^ Nawet ładne oczy nie pomogły ;P Swoją drogą to chyba normalne, że jeśli bym źle widział to bym poszedł do okulisty i luzik, a te całe badania to nie wiem :) U kumpli w szkołach to wyobraźcie sobie, że jest kilka pytań: Jest Pan chory na cukrzycę? Ma Pan padaczkę? I coś jeszcze.... A przepraszam bardzo skąd ten ktoś ma to wiedzieć jak nie sprawdzi? W zapobiegliwość rówieśników śmiem wątpić ;] Mimo wszystko jestem raczej zadowolony z siebie ^

Dowiedz się który lekarz bez problemu wystawia bezterminowe i i idź do takiego lekarza.
Ten u którego byłeś to jakiś psychol.
Koledze jakaś cymbałka wystawiła na 5 lat, to oddał jej to zaświadczenie i zażądał zwrotu kasy za badanie.
Lekarka zaświadczenie przyjęła i pieniądze zwróciła.
Poszedł do innego, normalnego lekarza i ma bezterminowe.

poldziu92
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Re: Prawo jazdy i badania lekarskie

Postautor: poldziu92 » pn, 26 lip 2010, 18:09

Mam podobne pytanie. jeszcze nie rozpoczołem kursu ale za pare dni mam pierwsza lekcje, a obawiam sie badan lekarskich.
Nie wiem jak to jest bo mam problem ze wzrokiem tzn. na lewe oko widze gorzej może ktoś z was też tak ma i dostał papierek ze ma bezterminowe badania? czytalem cos na forach ze jest tak u ludzie ktorzy są praworęczni (ja jestem praworeczny) ale nie wiem jak do tego lekarz podchodzi

Awatar użytkownika
ikarus799
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Re: Prawo jazdy i badania lekarskie

Postautor: ikarus799 » pn, 26 lip 2010, 18:57

Zależy od tego jak duża jest wada tego oka. Jeżeli jesteś w stanie przeczytać literki/cyferki z trzeciego od końca lub przedostatniego rządku to spokojnie otrzymasz bezterminowe. Przynajmniej tak powinno być. ;)

Wróć do „Pytania do Instruktora”