KATEGORIA C+E D+E [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
rafaelem
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

KATEGORIA C+E D+E [Wątek zbiorczy]

Postautor: rafaelem » wt, 10 sty 2012, 14:42

Witam!
Nie dawno zdałem kategorię C+E czekam na odbiór prawa jazdy i z tego co widziałem gdy ma się C+E dobijają B+E. Nie mam jeszcze 21 lat ale gdy tylko ukończę wiek chcę iśc na kat. D i tutaj nasuwa mi się pytanie mając C+E będę odrazu miał D+E czy muszę zdawać na początek samo D, a następnie D+E?

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Kategoria C+E D+E

Postautor: Krzycho92 » wt, 10 sty 2012, 15:07

Ponadto prawo jazdy:

kategorii B i C+E lub B i D+E – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E,
kategorii C+E i D – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E,
kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,
kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E – uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii C, C1, D lub D1 jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E jest posiadanie odpowiednio prawa jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.

Może to Ci pomoże.

regaciarz
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

kategoria C, potem C+E

Postautor: regaciarz » sob, 04 lut 2012, 13:43

Jako, ze własnie zawaliłem studia( nie dam się poniżać jakimś zakompleksionym doktorkom, dodatkowo za grube pieniądze i dostanę papier, który mi się pewnie nigdy nie przyda) zastanawiam się nad zrobieniem prawa jazdy C+E. Jeździć lubię, mam doświadczenie na dużych busach i myślę, że poradziłbym sobie jako kierowca tira.
W sierpniu kończę 21 lat, więc łapię się na kwalifikację przyspieszoną( zanim zdam c i c+e to spokojnie sierpień nastanie). Mam niewielka wadę wzroku( do -2 dioptrii).
Koszt to jakieś 7 tyś zł( mam dobre dane?). Czy da się go chociaż trochę zmniejszyć? :P
Ktoś orientuje się jakie można z tego wyciągnąć pieniądze? Czyli ile zarabia świeżak a ile ktoś, kto ma np. dwuletnie doświadczenie?

Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Mknie razem z wiatrem
Mknie razem z wiatrem

Re: kategoria C, potem C+E

Postautor: GrzegorzPPP » sob, 11 lut 2012, 13:01

Świeżak i gość z dwuletnim doświadczeniem zarabiają podobnie.

Jesteś z Białegostoku, tak :?:

Czyli najlepszym kierunkiem dla Ciebie byłaby Rosja.

Pieniądze od 4,5 do 5,5/m-c.

Koszt chyba przekroczy 7tys. zł. Same kursy to 4000 na C i CE, do tego badania kwalifikacja, egzaminy itd. Myślę że śmiało możesz szykować 8000-9000zł.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » śr, 30 maja 2012, 20:16

Jak bym robił kurs C+E, to teorie muszę od nowa zdawać? Czyli teraz jak weszła ta forma egzaminu, że nie ma powrotu do pytań, jest powiększona baza pytań, nie można zmieniać "zdania" itd, to musiałbym do tego podchodzić? Czy jako, że mam kat B to miałbym jakieś udogodnienia/zniżki (choćby w swoim OSK) na C+E?

Awatar użytkownika
szofer
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: szofer » śr, 30 maja 2012, 21:11

Nie ma żadnych zniżek. Egzamin na C jest całkiem innym egzaminem i w teorii i w praktyce. Jeśli jednak masz już C i chcesz zdawać D, to masz mniej jazd ( 30 godz.), a co za tym idzie, kurs jest tańszy. Aha, jeszcze jedno: na E nie ma teorii, jest tylko egz. praktyczny.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » śr, 30 maja 2012, 21:37

Na placu w przypadku zdawania C+E jeździ się i bez naczepy i z naczepą, czy najpierw jest kilka jazd samym pojazdem, a potem klepie się to z naczepą? Tak samo na egzaminie, są dwie teorie i dwie praktyki, czy na jednym jest wszystko ujęte, tylko np. praktykę robi się już od razu z naczepą?

Awatar użytkownika
szofer
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: szofer » śr, 30 maja 2012, 22:59

Jeśli zdajesz C+E, to jeździsz cały czas z przyczepą. Wyjątkiem jest tu zadanie sprzęgania i rozprzęgania, gdzie pozycją wyjściową (przy sprzęganiu) jest postój równoległy ciężarówki i przyczepy, a przy zakończeniu rozprzęgania należy się ustawić równolegle do przyczepy.
Powtórzę raz jeszcze: egz. na C jest teoretyczny i praktyczny, egz. na E to tylko praktyka

mk61
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: mk61 » czw, 31 maja 2012, 18:50

szofer pisze:Jeśli jednak masz już C i chcesz zdawać D, to masz mniej jazd ( 30 godz.)

40 godzin.
Krzycho92 pisze:Na placu w przypadku zdawania C+E jeździ się i bez naczepy i z naczepą, czy najpierw jest kilka jazd samym pojazdem, a potem klepie się to z naczepą?

Aby rozpocząć CE musisz mieć najpierw C. Więc mając C raczej masz obowiązek umieć jeździć solówką, czyli po co chcesz nią jeździć w trakcie CE?
Krzycho92 pisze:Czyli teraz jak weszła ta forma egzaminu, że nie ma powrotu do pytań, jest powiększona baza pytań, nie można zmieniać "zdania" itd, to musiałbym do tego podchodzić?

A jaka to forma teraz weszła?

Kamcik
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Kat. C i zapis na egzamin.

Postautor: Kamcik » śr, 11 lip 2012, 22:55

Witam wszystkich. Robię właśnie kurs na C finansowany przez Unię, urząd płaci za kurs i pierwszy egzamin i mam pytanie, chciałem zostawić sobie parę godzin jazdy tuż przed samym egzaminem ale sekretarka w ośrodku który wygrał przetarg mówi mi że to niemożliwe że muszę wyjeździć wszystkie godziny i dopiero zapisze mnie na kurs na który musiałbym czekać kolejny miesiąc. Więc mam pytanie jak to jest mogą mnie wcześniej zapisać czy nie? Czy może ta sekretarka jest taka nieżyciowa i lubi życie utrudniać? Jak robiłem na B to mnie zapisali w trakcie jazd ale wtedy płaciłem ze swoich pieniędzy. Są do tego jakieś przepisy prawa kiedy zapisuje się na egzamin?

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Kat. C i zapis na egzamin.

Postautor: Krzycho92 » czw, 12 lip 2012, 1:17

To jest możliwość robienia prawa każdy, które będzie finansowane przez UE? W każdym mieście? Jakie są wymagania żeby można było robić nie płacąc za kat. C (+E)?

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » czw, 12 lip 2012, 12:17

Kamcik pisze:Witam wszystkich. Robię właśnie kurs na C finansowany przez Unię, urząd płaci za kurs i pierwszy egzamin i mam pytanie, chciałem zostawić sobie parę godzin jazdy tuż przed samym egzaminem ale sekretarka w ośrodku który wygrał przetarg mówi mi że to niemożliwe że muszę wyjeździć wszystkie godziny i dopiero zapisze mnie na kurs na który musiałbym czekać kolejny miesiąc. Więc mam pytanie jak to jest mogą mnie wcześniej zapisać czy nie? Czy może ta sekretarka jest taka nieżyciowa i lubi życie utrudniać? Jak robiłem na B to mnie zapisali w trakcie jazd ale wtedy płaciłem ze swoich pieniędzy. Są do tego jakieś przepisy prawa kiedy zapisuje się na egzamin?
W tym, co pogrubiłem, chodziło Ci o egzamin, prawda?
Zgodnie z przepisami, do zapisania się na egzamin, musisz wyjeździć wszystkie wymagane przepisami godziny. Niektóre szkoły idą kursantom na rękę i pozwalają na "zostawienie" godziny lub dwóch na czas tuż przed egzaminem, ale to jest sprzeczne z przepisami i jest grzecznością niż obowiązkiem.

Awatar użytkownika
Rafal
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Rafal » pt, 13 lip 2012, 20:01

Krzycho92 pisze:To jest możliwość robienia prawa każdy, które będzie finansowane przez UE? W każdym mieście? Jakie są wymagania żeby można było robić nie płacąc za kat. C (+E)?

Czasami zdarza się, że organizują "darmowe" tj. opłacane ze środków UE [bodajże program operacyjny Kapitał Ludzki] kursy na różne kategorie prawa jazdy. Czasem można się z tym spotkać np. w Urzędach Pracy, ewentualnie oferta jest ograniczona do sprecyzowanych grup docelowych [np. max. średnie wykształcenie, max. 6 lat, czy min. 45 lat itp.].

SzemrzacyStrumykKrwi
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: SzemrzacyStrumykKrwi » czw, 19 lip 2012, 21:56

A jak studiuję dziennie to też mam szanse na tego typu dofinansowanie?

Awatar użytkownika
szofer
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: szofer » pt, 20 lip 2012, 16:22

Przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, żeby z UP otrzymać dofinansowanie, bądź darmowy kurs.

Awatar użytkownika
pako
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: pako » pt, 20 lip 2012, 18:07

SzemrzacyStrumykKrwi pisze:A jak studiuję dziennie to też mam szanse na tego typu dofinansowanie?

Będąc studentem studiów dziennych nie można zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

SzemrzacyStrumykKrwi
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: SzemrzacyStrumykKrwi » sob, 21 lip 2012, 12:03

Wiem, podejmując studia musiałem się wypisać z bazy UP.

SzemrzacyStrumykKrwi
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: SzemrzacyStrumykKrwi » sob, 21 lip 2012, 12:04

Koledze chodziło pewnie o formę który wejdzie w lutym 2013 roku.

leoaiola
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Kat C-prędkość

Postautor: leoaiola » czw, 16 sie 2012, 22:56

Witam wszystkich użytkowników tego forum. Obecnie jestem w trakcie kursu prawa jazdy kategorii C.
Podczas rozwiązywanie testów natknąłem się na takie oto pytanie:
Obrazek
Według testów prawidłowa odpowiedź to odpowiedź B czyli samochód ciężarowy przekraczający dmc 3,5 tony może poruszać się poza terenem zabudowanym po drodze dwujezdniowej, dwupasmowej 70 km/h
Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie mały szczegół. Dopuszczalne prędkości w Polsce:
Obrazek
Ze znaku wynika jednoznacznie, że dopuszczalna prędkość samochodu ciężarowego o dmc przekraczającej 3,5 tony to 80 km/h a nie 70 km/h. Prawidłowa odpowiedź powinna być zatem C a nie B.

Podstawa w kodeksie drogowym:
Art 20 pkt 3.2 podpunkt a
Sprawdzałem na stronach internetowych, by wykluczyć możliwość błędu na mojej płycie z pytaniami i tam też właściwa odpowiedź to odpowiedź B.

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Kat C-prędkość

Postautor: kwachu » czw, 16 sie 2012, 23:33

nie ma pasa zieleni lub barierek. Dopuszczalna prędkość to 70km/h.

Wróć do „Pytania do Instruktora”