KATEGORIA C+E D+E [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
robert2384
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

kat B oraz c i c+e

Postautor: robert2384 » śr, 10 paź 2012, 17:22

Witam
Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy na temat kategorii prawa jazdy które umieściłem w temacie i mam następujące pytania:)

Czy mając tylko kat B można ciągnąć przyczepy samochodem do 3,5 t?? jeśli tak to jakie oraz jakie przyczepy można ciągnąc na kat B+E

Jaka jest cena kursu i badań ma kat C??

Po jakim czasie od zdania egzaminu na kat. C można starać się o kat C+E

Czy ma znaczenie jaką naczepę będziemy ciągnęli tirem ?? chodzi mi o to czy w przypadku ciągnięcia lawet z samochodami są potrzebne jakieś dodatkowe uprawnienia?

Jak bym chciał starać się o dotację z urzędu pracy na kurs na kat. C to jakie muszę spełniać warunki??

Czy po zdaniu egzaminu na kat. C mogę również starać się o dotację na kat. C+E??

pozdrawiam

Daaron
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Kwalifikacja Wstępna - ograniczona do jednej kategorii?

Postautor: Daaron » czw, 29 sie 2013, 19:10

Posiadam kategorię C i jestem w trakcie kursu na Kwalifikację Wstępną i ciekawi mnie czy gdy przykładowo za pół roku zechcę zrobić kategorię D będę miał kwalifikacje dające możliwość zarobkowego zawodowego prowadzenia autobusów czy muszę zrobić KW drugi raz? Aktualnie większość zagadnień jest takich samych aczkolwiek pod koniec szkolenia dzielimy się na 2 grupy na ok. 35h.

Więc jak to jest?

Spytałbym instruktora, ale jest niemiły i każde pytanie musi skomentować zgryźliwą uwagą lub tekstem "domyśl się".

Awatar użytkownika
Lancer1990
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Kat. D

Postautor: Lancer1990 » pn, 09 wrz 2013, 22:23

Kopę lat!

Chcę się zapisać na Kategorię D i sporo się pozmieniało w przepisach. Jest teraz PKK i na kierowcę zawodowego muszę mieć badania psychologiczne i lekarskie przed pójściem do wydziału komunikacji. Jakie są mniej więcej koszta tych badań i czy dostaję od kogoś skierowanie na te badania? :wink:

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Kat. D

Postautor: Hipek_01 » śr, 09 paź 2013, 10:17

Napisz do szofera na PW.

aremix
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Kategoria CE

Postautor: aremix » pn, 03 lut 2014, 16:24

Na poczatku witam po dluuuugiej przerwie:)

w niedalejkiej przyszlosci zamierzam zrobic prawo jazdy na tira dlatego postanowilem podpytac troche bardziej doswiadczonych kierowcow jak i rowniez mam nadzieje, ze trafi sie tu jakis kierowca tira i moze nawet odpowie ;) dodam ze posiadam tylko kategorie B

na poczatku chcialbym wiedziec ile mniej wiecej kosztuje taka przyjemnosc, slyszalem ze nawet okolo 10 000zl? jesli robimy te prawko z pozwoleniem na jezdzenie z przyczepami itp.? Interesuje mnie tez ile kosztuje egzamin i jak mniej wiecej wyglada jego przebieg ? podobnie jak przy egzaminie na kategorie B czy rozni sie znaczaco ? jak to wyglada?

no i czy w Jeleniej Górze albo okolicy jest mozliwosc zrobienia takiej kategorii ? bo troche juz jezdze tu po drogach, a nie przypominam sobie zebym tira z Lka widzial:) a moze ktos wie, lub na co mam nadzieje zdawal w JG ? bede bardzo wdzieczny za wszystkie odpowiedzi, dodam jeszcze ze chcialbym wlasnie zrobic prawko na tira ale tez z przyczepami itp jak robic to wszystko na raz:).

Jesli wybralem zly dzial to bardzo prosze o przeniesienie, dawno mnie tu nie bylo ale teraz na pewno bede zagladal tu czesciej, pozdrawiam

Awatar użytkownika
szofer
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Kategoria CE

Postautor: szofer » pn, 03 lut 2014, 18:35

Po pierwsze nie robisz "prawka na tira", tylko prawo jazdy na samochód ciężarowy (kat. C) oraz na przyczepę (kat. E). Trochę to kosztuje (prawko oraz kwalifikacja wstępna), ale chyba już sporo mniej niż 10 k. A co do reszty, to jesteś mocno leniwy, bo mi zajęło jakieś 10 sekund, żeby znaleźć informacje nt. WORD w Jeleniej Górze i cenniku egzaminów.

Awatar użytkownika
Lancer1990
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Kategoria CE

Postautor: Lancer1990 » wt, 04 mar 2014, 23:45

Kurs na Kat C kosztuje około 2000 zł. Egzamin Będzie cię kosztował około 200 zł praktyka i 30 zł teoria.
Potem kolejne 2500-3000 za kwalifikację wstępną przyspieszoną (Jeśli ukończyłeś 21 lat, nie pamiętam jak to jest przy C), przy kwalifikacji wstępnej masz egzamin teoretyczny który kosztuje około 100 zł
Jeszcze musisz E do kat C które kosztuje znowu około 2000 zł i egzamin około 250 zł
Do tego badania 120 zł i psychotesty z 60 zł

Czyli łącznie wychodzi około 7500 zł tak optymistycznie. Jeśli nie osiągnąłeś wieku 21 lat to poczekaj lepiej bo sama kwalifikacja wstępna będzie cię kosztowała 5500-6000 zł więc robią się już wtedy dosyć duże koszta.

Do Egzaminu powinieneś mieć możliwość podejść w każdym mieście wojewódzkim. Mając samo C możesz jeździć solowym autem czyli bez przyczepy (To wtedy auta typu Wywrotka, Śmieciarka czy ciężarówka jaką często jeżdżą kurierzy itd). Żeby jeździć Autem z naczepą musisz zrobić E.

Różnica jest przede wszystkim w manewrach typu parkowanie czy rękaw bo wykonujesz wszystko na placu. Poza tym zasada ta sama. Kurs zajmie ci bardzo dużo czasu bo podstawowo jazd będziesz miał 30h na C i 25 na E do tego bardzo dużo godzin masz na kwalifikacji (Chyba że będziesz robił E-Learning) to wtedy jak się uprzesz to w 20 dni przeskoczysz całą kwalifikację.

Powodzenia!

Wróć do „Pytania do Instruktora”