jak ruszać prawidłowo z hamulca nożnego?

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
pauleta25
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

jak ruszać prawidłowo z hamulca nożnego?

Postautor: pauleta25 » sob, 30 mar 2013, 22:44

witam chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo ruszać z hamulca noznego na wzniesieniu , moje pytanie jest takie bo słyszałem ze jest kilka sposobów , np, gdy czekam na lekkim wzniesieniu żeby włączyć się do ruchu to mam trzymać noge na półsprzegle i na gazie i gdy mam już mozliwosc ruszenia to popuszczam to półsprzęgło i więcej gazu a drugi sposób to że trzeba trzymać na hamulcu noznym i na sprzęgle i jak mam mozliwosc ruszenia to popuszczam sprzęgło do wysokośći jak mi bierze i wtedy szybko noga z hamulca na gaz ale tak mi często gaśnie jaki jest dobry sposób?

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: jak ruszać prawidłowo z hamulca nożnego?

Postautor: netsatan » ndz, 31 mar 2013, 1:12

Drugi sposób jest bardziej prawidłowy, bo znacznie mniej katuje sprzęgło.

pauleta25
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: pauleta25 » ndz, 31 mar 2013, 16:16

to czemu na drugim sposobie samochód mi gąsnie proszę mi dokładnie opisac jak mam to robić

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: kwachu » ndz, 31 mar 2013, 21:17

Masz robić tak jak opisałeś. Trzeba to ćwiczyć, nie nauczysz się tylko czytając teorie, a podczas praktyki w końcu wyczujesz odpowiedni moment.

KaKaDrom
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: KaKaDrom » śr, 10 kwie 2013, 23:59

Dokładnie kwestia wprawy, prawdopodobnie za szybko puszczasz sprzęgło. Nie lepiej zaciągnąć ręczny ?

mariusz91
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: mariusz91 » wt, 11 cze 2013, 22:55

Nigdy nie trzymaj auta w miejscu na półsprzęgle, bo w ten sposób bardzo szybko się ono zużyje. Mi polecali na kursie robić tak: Trzymasz normalnie hamulec nożny, a sprzęgło sobie popuszczasz do momentu kiedy zaczyna ono "brać" - silnik zacznie wtedy odrobinę "ciężej" pracować. W taki sposób sprzęgło też się odrobinę zużywa, ale o wiele wiele mniej niż jakbyś trzymał auto w miejscu na gazie i półsprzęgle. Gdy już będziesz miał ruszyć po prostu przełóż nogę z hamulca na gaz i wciśnij go zdecydowanie, jednocześnie bardzo delikatnie popuszczając sprzęgło. Używając tej metody auto nic cofnie Ci się do tyłu po puszczeniu hamulca, albo cofnie się tylko odrobinkę.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » sob, 15 cze 2013, 20:00

Jak wyżej, tylko należy uważać z tym "przełóż nogę z hamulca na gaz i wciśnij go zdecydowanie", bo zbyt zdecydowane wciśnięcie gazu może spowodować zbyt zdecydowane przyspieszenie - dlatego wszystko z wyczuciem ;)

Mamartusia
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Mamartusia » ndz, 16 cze 2013, 18:43

ważne jest, żeby podczas przenoszenia nogi z hamulca na gaz nie popuszczać dalej sprzęgła, bo zgaśnie :)

Wróć do „Pytania do Instruktora”