Włącznie się do ruchu a droga pod blokiem

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Kamillek
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Włącznie się do ruchu a droga pod blokiem

Postautor: Kamillek » śr, 30 sty 2013, 21:33

Czy wyjazd z drogi pod blokiem (kiedy nie jest to strefa zamieszkania) zawsze należy traktować jako włączanie się do ruchu?

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Włącznie się do ruchu a droga pod blokiem

Postautor: kwachu » śr, 30 sty 2013, 23:15

Pomyśl odrobinę logicznie i się zastanów, co może oznaczać "włączenie się do ruchu". Jeżeli nadal po intensywnym treningu myślowego dojdziesz do wniosku, że wyjeżdżając spod bloku jesteś w ruchu, niech tak zostanie.

Kamillek
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Kamillek » czw, 31 sty 2013, 14:01

Chodzi mi o taką sytuację, że jest skrzyżowanie równorzędne. Powiedzmy, że jadę "normalną" drogą, a droga poprzeczna, to droga gdzie po prawej stronie jest blok. I teraz nie wiem, czy samochody z tej prawej strony (tam gdzie jest ta droga spod bloku) przepuszczać, dlatego że znajdują się z prawej strony, czy też to one powinny ustępować pierwszeństwa, dlatego że włączają się do ruchu?

Jak kierowcy sobie z tym radzą?

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » czw, 31 sty 2013, 14:26

Gdy jest skrzyżowanie równorzędne (świadczy o tym znak "skrzyżowanie równorzędne" lub jeśli tego znaku nie ma, ani żadnego innego który wskazuje kto ma pierwszeństwo) = przepuszczasz tych z prawej strony. W każdym innym wypadku powinieneś mieć albo znak "Droga z pierwszeństwem" albo "ustąp pierwszeństwa" (w tym przypadku ustępujesz nie tylko tym z prawej, ale też i tym z lewej, jednak to jest logiczne).

Kamillek
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Kamillek » czw, 31 sty 2013, 15:23

To wszystko prawda. Tylko tutaj chyba jest sytuacja trochę niejednoznaczna:
Obrazek

Jak widać jest to skrzyżowanie równorzędne (bez żadnych znaków), więc teoretycznie puszczam pojazd z prawej strony.

Wszystko byłoby jasne, tylko że ten pojazd z prawej strony najpierw wyjeżdża z parkingu sprzed swojego bloku, następnie jedzie przez chwilę drogą przed swoim blokiem (jest to normalna twarda droga pokryta asfaltem) i dojeżdża do skrzyżowania (narysowałem to niebieską linią ze strzałkami). Czy w takiej sytuacji pojazd ten włącza się do ruchu, czy nie?

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » czw, 31 sty 2013, 16:23

W Twoim przykładzie samochód włącza się do ruchu zjeżdżając z parkingu na jezdnię. Następnie, gdy już jest na jezdni i dojeżdża do skrzyżowania, jest normalnie w ruchu, więc musisz mu ustąpić pierwszeństwa.

Kamillek pisze:Chodzi mi o taką sytuację, że jest skrzyżowanie równorzędne. Powiedzmy, że jadę "normalną" drogą, a droga poprzeczna, to droga gdzie po prawej stronie jest blok. I teraz nie wiem, czy samochody z tej prawej strony (tam gdzie jest ta droga spod bloku) przepuszczać, dlatego że znajdują się z prawej strony, czy też to one powinny ustępować pierwszeństwa, dlatego że włączają się do ruchu?

Jak kierowcy sobie z tym radzą?

Radzą sobie najlepszą metodą: na zdrowy rozum. Jeśli nie ma znaków i nie masz pewności, czy droga po Twojej prawej jest "normalną" ulicą, czy wjazdem na parking, to lepiej na wszelki wypadek ustąpić. Potem, zwykle, widzisz reakcję samochodu "wyjeżdżającego" - czy zachowuje się tak, jakby mu się należało ustąpienie pierwszeństwa, czy stoi i czeka, aż przejedziesz.

Krzycho, Kwachu, cholera, niby maturę zdaliście, ale na pytanie nie potraficie odpowiedzieć. A te nowe matury to podobno czytanie ze zrozumieniem... :gwizdze:

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » czw, 31 sty 2013, 17:53

Krzycho, Kwachu, cholera, niby maturę zdaliście, ale na pytanie nie potraficie odpowiedzieć

Że niby co źle napisałem?

P.S. Kamillek dał rysunek po moim i Kwacha poście, więc nieco rozjaśnił sytuację, ale przecież wyjaśniłem, że w przypadku skrzyżowania równorzędnego (czyli gdy jest znak o tym świadczący, bądź nie ma żadnego oznaczenia) musi On ustąpić pierwszeństwa.

Kamillek
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Kamillek » pt, 01 lut 2013, 16:20

Hipek_01 pisze:Radzą sobie najlepszą metodą: na zdrowy rozum. Jeśli nie ma znaków i nie masz pewności, czy droga po Twojej prawej jest "normalną" ulicą, czy wjazdem na parking, to lepiej na wszelki wypadek ustąpić.

Dokładnie- gdy nie ma się pewności, lepiej ustąpić pierwszeństwa.

Najwyżej kierowca z prawej może się rozzłościć na co czekamy :)

Wróć do „Pytania do Instruktora”