łuk

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
JUSIA
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

łuk

Postautor: JUSIA » czw, 17 sty 2013, 19:10

Witam mam pytanie odnosnie łuku na egzaminie kat.B . czy jazdna na samym półsprzęgle wystarczy aby przejechać łuk ? na toyota yaris 6 biegow! boje sie ze mi zgasnie bo tak pary razy sie zdażało a znowu nie wiem czy moge jezeli juz użyje troche gazu do ruszania czy moge potem całkowicie noge zdjąc z gazu i jechac na półsprzęgle?

Awatar użytkownika
Ekhangel
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Re: łuk

Postautor: Ekhangel » czw, 17 sty 2013, 19:31

Możesz jechać tak wolno, jak chcesz. Raczej każde auto ruszy na samym sprzęgle, a już na pewno egzaminacyjna Yaris - ilość biegów nie ma tu znaczenia. Ja bym ruszał na półsprzęgle, a jechał na ćwierćsprzęgle; bez pośpiechu i ze spokojem. Używanie gazu nie jest potrzebne, grunt to mieć wyczucie. Nie prędkość jest oceniana, a technika. Oczywiście bez przesady z lakonicznością, bo jeśli się zatrzymasz podczas manewru, egzaminator potraktuje to jako błąd.

JUSIA
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: JUSIA » czw, 17 sty 2013, 19:33

ok! to tak zrobie i dzieki za szybką odpowiedz ;D

JUSIA
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: JUSIA » czw, 17 sty 2013, 19:34

juz użyje troche gazu do ruszania czy moge potem całkowicie noge zdjąc z gazu i jechac na półsprzęgle?czy raczej wtedy zgasnie ?

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » czw, 17 sty 2013, 22:11

Nie wiem, czy zauważyłaś ;) ale jak ruszysz już na jedynce i potem zdejmiesz nogę z gazu (nie dotykając żadnego pedału) to samochód sam będzie jechał z określoną prędkością (kilka km/h - w pierwszym Yarisie było to 7km/h) i wtedy jeśli nie będziesz hamować lub silnik nie będzie obciążony np. jazdą pod górkę (choć nie sprawdzałem czy da się bez gazu wjechać na wzniesienie) to silnik NIE zgaśnie. Jednak z uwagi, że to jest egzamin i jesteś zestresowana itd. to jednak trzymaj to sprzęgło w tym położeniu pół lub ćwierć (jak wspomniał kolega wyżej). Więc jeśli prędkość z jaką samochód sam się toczy jest dla Ciebie odpowiednia do przejechania łuku to noga z gazu i tylko miej w pogotowiu sprzęgło, gdyby silnik zaczął się dławić. Jeśli jednak nie masz dobrze opanowanej obsługi w.w pedałów to jedź na pół/ćwierć sprzęgle - zawsze będziesz miała większą pewność i szybciej zareagujesz (czy to lekkim dodaniem gazu, czy dociśnięciem sprzęgła lub oba na raz).
To samo tyczy się jazdy na wstecznym (jak i na każdym innym biegu) - gdy puścisz gaz, samochód pojedzie sam jeśli obroty spadną poniżej 1tyś. obr./min.

JUSIA
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: JUSIA » sob, 19 sty 2013, 9:35

dzięki !!!;D

Awatar użytkownika
Ekhangel
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ekhangel » pn, 21 sty 2013, 20:59