ZAWRACANIE [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Zawracanie na jezdni

Postautor: Hipek_01 » śr, 13 paź 2010, 18:01

Jeśli nie zmieniasz pasa, to nie.

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Re: Zawracanie miedzy pasami zieleni

Postautor: Petrosdbz20 » śr, 13 paź 2010, 18:02

Aaa, zapomniałem, że te drogi z lewej i prawej mają nakaz jazdy w prawo :D

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » śr, 13 paź 2010, 18:03

Czyli to "okienko" między pasami jest szerokości jednego samochodu?

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Zawracanie na jezdni

Postautor: BiałaDama » śr, 13 paź 2010, 18:13

Nie.

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Petrosdbz20 » śr, 13 paź 2010, 20:06

Mniej więcej. No do zawracania i skręcania w lewo tylko

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury.

Postautor: Krzycho92 » czw, 14 paź 2010, 11:29

Czy jeśli na egzaminie dostanę polecenie zawrócenia z wykorzystaniem wjazdu (np. jest brama po prawej stronie) ale egzaminator nie powie, że z wykorzystaniem biegu wstecznego, to czy mogę po prostu wjechać przodem w zatoczkę po prawej i zawrócić skręcając ostro w lewo (ew. ustąpić pierwszeństwa) i wyjechać, czy muszę (nawet jeśli egzaminator nie powie o biegu wstecznym) zatrzymać się za wjazdem i na wstecznym wjechać i zawrócić "na 3" ??

Czy jeśli na takiej drodze jest znak zakazu zatrzymywania się i postoju, a egzaminator powie polecenie, żeby zawrócić z wykorzystaniem biegu wstecznego z wykorzystaniem bramy (wjazdu) po prawej, to czy nie złamię zakazu jeśli zatrzymam się na prawym pasie i wjadę tyłem w bramę po prawej i w ten sposób zawrócę ?? Pytałem się o to 2 instruktorów i jeden stwierdził "W takiej sytuacji lepiej wjechać przodem w prawo i wyjechać tyłem w lewo i tak zawrócić, gdyż jest zakaz zatrzymywania, czyli nie możesz zatrzymać się na prawym pasie.", a drugi powiedział inaczej "Możesz tak zawrócić, gdyż to nie wynika z warunków ruchu drogowego". Czyli, czy jeśli jest znak zatrzymywania się i postoju i dostanę polecenie zawrócenia z wykorzystaniem wjazdu po prawej (na biegu wstecznym), to mam zawrócić przodem w bramę i tyłem w lewo, czy normalnie zatrzymać się na tym prawym pasie, wjechać tyłem do bramy i przodem wyjechać (zawrócić) ??

Dodam, że bieg wsteczny mogę włączyć, tylko po zatrzymaniu się, stąd moje pytanie czy można w takiej sytuacji zawracać.

Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ jutro mam egzamin :D

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury.

Postautor: alasya » czw, 14 paź 2010, 12:21

Krzycho92 pisze: Czy jeśli na egzaminie dostanę polecenie zawrócenia z wykorzystaniem wjazdu (np. jest brama po prawej stronie) ale egzaminator nie powie, że z wykorzystaniem biegu wstecznego, to czy mogę po prostu wjechać przodem w zatoczkę po prawej i zawrócić skręcając ostro w lewo (ew. ustąpić pierwszeństwa) i wyjechać, czy muszę (nawet jeśli egzaminator nie powie o biegu wstecznym) zatrzymać się za wjazdem i na wstecznym wjechać i zawrócić "na 3" ??

Zawracanie z wykorzystaniem bramy po prawej stronie - tutaj musisz zawrócić na 3, czyli zatrzymanie -> wsteczny -> wjazd tyłem i wyjazd przodem.
Zawracanie z wykorzystaniem bramy po lewej stronie - wjazd przodem -> wsteczny -> wyjazd.

Krzycho92 pisze:Czy jeśli na takiej drodze jest znak zakazu zatrzymywania się i postoju, a egzaminator powie polecenie, żeby zawrócić z wykorzystaniem biegu wstecznego z wykorzystaniem bramy (wjazdu) po prawej, to czy nie złamię zakazu jeśli zatrzymam się na prawym pasie i wjadę tyłem w bramę po prawej i w ten sposób zawrócę ?? Pytałem się o to 2 instruktorów i jeden stwierdził "W takiej sytuacji lepiej wjechać przodem w prawo i wyjechać tyłem w lewo i tak zawrócić, gdyż jest zakaz zatrzymywania, czyli nie możesz zatrzymać się na prawym pasie.", a drugi powiedział inaczej "Możesz tak zawrócić, gdyż to nie wynika z warunków ruchu drogowego". Czyli, czy jeśli jest znak zatrzymywania się i postoju i dostanę polecenie zawrócenia z wykorzystaniem wjazdu po prawej (na biegu wstecznym), to mam zawrócić przodem w bramę i tyłem w lewo, czy normalnie zatrzymać się na tym prawym pasie, wjechać tyłem do bramy i przodem wyjechać (zawrócić) ??

Dodam, że bieg wsteczny mogę włączyć, tylko po zatrzymaniu się, stąd moje pytanie czy można w takiej sytuacji zawracać.

Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ jutro mam egzamin :D

Znak zakaz postoju - "Dopuszczony czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce 2. Jeżeli zakaz wyrażony znakiem B-35 nie jest uprzednio odwołany przez taki sam znak z tabliczką T-25c, to obowiązuje do najbliższego skrzyżowania".

Znak zakaz zatrzymywania się -> Znak B-36 zgodnie z Rozporządzeniem o znakach i sygnałach Dz.U. z 2002 Nr.170 poz 1393 par. 28 pkt3 ust 3) nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.
Zawracanie to manewr, który kontynuujesz po zatrzymaniu się na chwilę i wrzuceniu biegu wstecznego. W tym przypadku jeśli stoi taki znak to nie łamiesz przepisów.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » pt, 15 paź 2010, 8:56

Dzięki za odpowiedzi. Dzisiaj zdałem :)

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » pt, 15 paź 2010, 12:36

Gratulacje :)

Ciekawy20
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Re: ZAWRACANIE- co i jak? [Wątek zbiorczy]

Postautor: Ciekawy20 » pn, 28 mar 2011, 20:04

Mam pytanie co do zawracania np w bramie :zawracanie w bramie po lewej str : lewy kierunkowskaz , pozniej wsteczny i jak cofam prawy kierunkowaz i jak juz bede jechal do przodu to bez kierunku czy lewy dac ? Tak samo tylko zawracanie po prawej stronie:prawy kierunek , jak cofam lewy , to na końcu tez bez kierunku czy prawy dac ? czekam na szybka odp

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 29 mar 2011, 9:26

Coś Ci się pokręciło z tymi kierunkami. Zastanów się i napisz jeszcze raz, bo to, co napisałeś już się nie trzyma kupy.

BTW: każdy czeka na szybką odpowiedź. Upominając się o nią możesz jedynie osiągnąć przeciwny rezultat.

Ciekawy20
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ciekawy20 » wt, 29 mar 2011, 14:44

Np. mam zawracanie w bramie po lewej stronie to wlaczam lewy kierunek,pózniej wsteczny i prawy kierunek,i jak już cofnę to bez kierunku czy dać lewy kierunek,jak będe jechal do przodu ?

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 29 mar 2011, 14:46

W tym wypadku, jeśli już cofając ustawisz się do jazdy prosto - kierunku nie musisz włączać.

Ciekawy20
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ciekawy20 » wt, 29 mar 2011, 14:50

Aha , i o to mi chodziło wielkie dzieki a po prawej stronie , tez nie musze wlaczac,jak bede wyjezdzal prosto ?

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 29 mar 2011, 15:04

Opisz dokładnie, jak zawracasz z użyciem bramy po prawej stronie.

Ciekawy20
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ciekawy20 » wt, 29 mar 2011, 15:13

Kierunek w prawo,wsteczny,lewy kierunek i dac prawy czy bez kierunku ?

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 29 mar 2011, 15:36

Ciekawy sposób. Dla mnie wygodniejszym rozwiązaniem zawracania przy użyciu infrastruktury po prawej stronie jest minięcie obiektu, wjechanie weń tyłem, po czym wyjechanie przodem. Jeśli chcesz tak zrobić, to rozwiązanie jest tak, jak powyżej: jeśli ustawisz się już do jazdy prosto, kierunku nie musisz włączać.

Ciekawy20
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ciekawy20 » wt, 29 mar 2011, 15:43

Hmm nie do konca rozumiem twój sposób?Chodzi ci o to ze dajesz w prawo kierunek i pozniej w lewo bez uzycia wstecznego ?Tak jakby jeden skret kierownica w lewo ? - a juz wiem o co ci chodzi wjazd tylem prawy kierunkowskaz , i jak przodem lewy kierunkowskaz ? sory za edytowanie

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 29 mar 2011, 15:54

Tak, o to mi chodzi. Wjazd tyłem z prawym kierunkiem i potem wyjeżdżam z lewym.

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: BiałaDama » wt, 29 mar 2011, 18:16

No właśnie, Ciekawy, Twój sposób w prawo raczej rzadko się praktykuje, nawet jak tak obserwuję eLki to jednak wszyscy wjeżdżają tyłem- to po prostu o wiele wygodniejsze.

Wróć do „Pytania do Instruktora”