ZAWRACANIE [Wątek zbiorczy]

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
Slavo
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Zawracanie na światłach

Postautor: Slavo » ndz, 05 wrz 2010, 15:33

Sygnalizator kierunkowy S3 zabrania CI zawracać a na zdjęciu jest sygnalizator warunkowy S2 więc zawracać można.

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Petrosdbz20 » ndz, 05 wrz 2010, 15:38

A gdyby świateł nie było, to ilość pasów ma wpływ na możliwość zawracania ?

DamiX
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: DamiX » ndz, 05 wrz 2010, 15:58

Tak jeśli masz np pasy do jazdy na wprost to nie możesz zawrócić

Pietro697
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Pietro697 » ndz, 05 wrz 2010, 17:02

Petrosdbz20 pisze:A gdyby świateł nie było, to ilość pasów ma wpływ na możliwość zawracania ?

Nie ma. Nie ważne czy masz jeden, dwa, czy trzy pasy, nie ma to żadnego znaczenia. O ile nie ma zakazu zawracania, ani nie zabraniają tego przepisy w konkretnym miejscu, to możesz bez przeszkód zawrócić.

Awatar użytkownika
Slavo
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Slavo » pn, 06 wrz 2010, 16:04

Niekoniecznie bo nawet gdyby świateł nie było to zamiast żółtego sygnału świetlnego może migać żółta strzałka o ile się nie mylę wtedy dalej jest to sygnalizator kierunkowy i w dalszym ciągu nie można zawracać.

Pietro697
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Pietro697 » pn, 06 wrz 2010, 19:35

Slavo pisze:Niekoniecznie bo nawet gdyby świateł nie było to zamiast żółtego sygnału świetlnego może migać żółta strzałka o ile się nie mylę wtedy dalej jest to sygnalizator kierunkowy i w dalszym ciągu nie można zawracać.

Migająca żółta strzałka nie jest sygnalizatorem kierunkowym. W ogóle w pewnym sensie nie można jest zaliczyć do jakiegokolwiek rodzaju sygnalizatorów. Taka strzałka, może pełnić jedynie funkcje ostrzeżenia, że manewr taki będzie niebezpieczny i należy zachować szczególną ostrożność.

Dla ułatwienia przyswojenia przez niektórych wiedzy, podam przyczynę, dlaczego zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym jest zabronione.
Sygnalizator kierunkowy oznacza możliwość bezkolizyjnego skrętu, czyli na chłopski rozum ani z prawej, ani z lewej nie wyjedzie ci żaden pojazd, ani na przejście nie wejdzie pieszy (o ile ktoś nie przejedzie, lub nie wejdzie na czerwonym świetle). Oznacza to możliwość swobodnego skrętu, który pozwala ograniczyć konieczność zachowania szczególnej ostrożności.
W sytuacji, kiedy my skręcając w lewo mamy strzałkę kierunkową (w lewo), to najprawdopodobniej pojazdy jadące z lewej strony, mają strzałkę kierunkową w prawo. Co oznacza, że my i oni mogą bezkolizyjnie skręcać. Jeśli my byśmy zawracali, to wówczas pojazdy z naszej lewej, skręcające w prawo, nie mają już bezkolizyjnej możliwości skrętu i całą teorię sygnalizatora kierunkowego szlag trafia.

Candiria
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Zawracanie

Postautor: Candiria » sob, 02 paź 2010, 19:00

Witam forumowiczów.
Mam kilka pytań, które nie dają mi spokoju

1. Zawracanie na 3 - Czy kierownicą odbijać na maxa w prawo przed ruzeniem, czy też po, bo już sama nie wiem
2. Czy to błąd, jeśli podczas takiego zawracania na wąsiej uliczce auto przekroczy prawy pas ruchu?
3. Jadę drogą dwukierunkową i chce wykonać manewr zawracania w wykorzystaniem szerokiej drogi z lewej strony. Włączam lewy kierunkowskaz na wysokości tej drogi i kieruję się w jej stronę. Czy jesli tą drogą nadjedzie pojazd, mam się zatrymać by mu ustąpić pierwszeńśtwa? Co jeśli jestem na drodze głownej, a on na podporządkowanej?

Awatar użytkownika
allall
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Zawracanie

Postautor: allall » sob, 02 paź 2010, 22:22

Ciach. Jeśli chcesz pomagać, to pomagaj, a nie wyśmiewaj. Zwłaszcza, że pytania są zasadne. //Hipek_01
Dobra, mój błąd. Poprawię się :)
Ostatnio zmieniony ndz, 03 paź 2010, 16:35 przez allall, łącznie zmieniany 1 raz.

Candiria
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Candiria » ndz, 03 paź 2010, 14:02

Co do ostatnego pytania, to chciałabym się dowiedzieć czy zasada ustępowania pierwszeństwa podczas zawracania obowiązuje również, gdy jesteśmy na drodze głównej, a z lewej nadjeżdza pojazd z drogi podporządkowanej.

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » ndz, 03 paź 2010, 14:24

1 i 2. Zawracanie na trzy - tu polece strone z tego forum (dlatego proszę wcześniej krzystać z opcji SZUKAJ a dopiero po tym jeśli nie ma takiej odpowiedzi na forum to zadawać ją w temacie) -> http://www.prawko.com.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1553
Tu jeśli chodzi o kręcenie kierownicą w miejscu to lepiej tego nie stosować na egzaminie, dlatego lepiej jak już będziesz zawracać (skręt w lewo) lekko skieruj kola w lewo, kierunek, i jeśli będzie możliwość skrętu, to szybko kręcisz kierownicą ale już w ruchu.
3. Jeżeli wykonujesz manewr zawracania, a jesteś na drodze głównej i skręcasz na podporządkowaną (tu masz pierwszeństwo), po zjechaniu na drogę podporządkowaną, pojazd który wyjeżdza z tej ulicy na drogę główną może już przejechać, a Ty musisz mu ustąpić pierwszeństwa.

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Zawracanie miedzy pasami zieleni

Postautor: Petrosdbz20 » sob, 09 paź 2010, 22:55

hej. jest taka sytuacja jak na rysunku. jadę samochodem nr 1 i chcę zawrócić. będąc na tym pasie miedzy pasami zieleni muszę czekać, aż nr 2 przejedzie czy mogę zajmować pas lewy (lewy dla kierowcy nr 2) ?

Obrazek

lukasz89osw
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Re: Zawracanie miedzy pasami zieleni

Postautor: lukasz89osw » sob, 09 paź 2010, 22:56

wg mnie jak nie przeszkadzasz mu w jeździe to możesz ;)

Awatar użytkownika
Ekhangel
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ekhangel » sob, 09 paź 2010, 22:59

Pewnie, że możesz wjechać. Chyba, że dwójka sygnalizuje zamiar zjechania na lewy pas (co przy jechaniu na skrzyżowaniu i tak nie powinno mieć miejsca). Btw. ile ci zajęło rysowanie tego pięknego rysunku?

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Petrosdbz20 » ndz, 10 paź 2010, 1:53

W paincie jakieś hmm... 5 min ? haha
Czyli jak on sobie jedzie teoretycznie prosto (teoretycznie, bo zawsze może się zdarzyć że nagle i bez ostrzeżenia zmieni pas), to mogę spokojnie brać drugi pas ? W czwartek mam egzamin i tak sobie wyłapuję sytuacje, w których różni egzaminatorzy mogą się różnie zachować

lukasz89osw
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: lukasz89osw » ndz, 10 paź 2010, 12:24

ja tak wczoraj zrobiłem we Wrocławiu i loos ;)

qasu
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: qasu » ndz, 10 paź 2010, 15:32

Pomijając fakt, że samochód nr. 1 jest źle ustawiony do tego manewru. To możesz jechać, ale zachowaj szczególną ostrożność, bo nie wiadomo co gość może zrobić. Możesz też powiedzieć do siebie/egzaminatora, że zajmujesz lewy pas. Tak na wszelki wypadek, żeby nie pomyślał, że chcesz się zabić. :P

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Petrosdbz20 » ndz, 10 paź 2010, 16:34

A czemu 1 jest źle ustawiony ?

qasu
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: qasu » ndz, 10 paź 2010, 18:50

Z prawej i lewej mamy drogę. Środek skrzyżowania nie jest szerszy od prawej i lewej drogi, więc powinno się skręcać/zawracać od prawej strony. Jeśli 1 jest w aktualnym położeniu to czołowo jedzie na pojazd który może wyjechać z lewej strony i chce jechać prosto/skręcić.

JA tak to widzę.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » ndz, 10 paź 2010, 21:32

Zgodzę się z quasu. Stojąc tak, jak na rysunku, celujesz na czołówkę. A to nie jest dobry pomysł ;)

Awatar użytkownika
Petrosdbz20
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Zawracanie na jezdni

Postautor: Petrosdbz20 » śr, 13 paź 2010, 17:55

Hej, mam za zadanie wykonać zawracanie na jezdni ("na 3"). Zanim skręcę w lewo, muszę zjechać do prawej krawędzi jezdni. Czy muszę więc dać kierunek w prawo ?

Wróć do „Pytania do Instruktora”