Dokąd sięga przód samochodu?

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
mabn
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Dokąd sięga przód samochodu?

Postautor: mabn » czw, 05 kwie 2012, 1:41

Hej,

Mam pytanie - jak radzicie sobie z określaniem gdzie dokładnie jest przód samochodu? Zasadniczo nie widać gdzie się kończy maska, więc trudno określić przecyzyjnie czy się o coś zahaczy czy nie (prawą częścią przedniego zderzaka). Po prostu widzę często jak ludzie cofając/parkując podjeżdzają bardzo blisko do innych samochodów (20-40cm) - ja nie jestem pewny, więc wolę zrobić to na 2-3 razy zamiast liczyć, że się zmieszczę. To kwestia doświadczenia? Czy czujników? Czy czegoś?
Tylko ja mam taki problem?

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Dokąd sięga przód samochodu?

Postautor: netsatan » czw, 05 kwie 2012, 2:31

Jakich czujników? Z przodu? ;)

Przychodzi taki czas, że po prostu wiesz, gdzie jest ta maska - wyczuwasz samochód, jak to się zwykło mówić. Jeśli chcesz proces przyspieszyć, weź słupki z tyczkami (albo butelki z wodą, do których wsadź odpowiednio długie patyki ;) ), rozstaw sobie mniej/więcej na szerokość swojego samochodu i podjeżdżaj pod różnym kątem tak, aby się między nie zmieścić. Możesz ustawić sobie te słupki przed zderzakiem, po czym powoli do nich podjeżdżać tak długo, aż ich dotkniesz - będziesz miał wtedy jako taką świadomość gabarytów przodu swojego pojazdu. To i tak nie zastąpi dobrego wyczucia przestrzeni i "wjeżdżenia", ale to wszystko przychodzi z czasem.

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » czw, 05 kwie 2012, 9:00

Widzę, że netsatan o czujnikach parkowania z przodu nie słyszał, albo znów ironizuje.
Mabn, oprócz powyzszej rady dobrym, aczkolwiek mniej dokładnym sposobem jest obwerwacja jak światło z naszych przednich lamp odbija się od samochodu/przeszkody przed nami lub obok (jeśli wjezdzasz pod kątem).

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » czw, 05 kwie 2012, 9:27

Nie widzę po prostu sensu stosowania takich czujników, jeśli mam coś przed nosem. :) Nie widziałem też nigdy takiego rozwiązania w działaniu, więc się nie wypowiem na ten temat.

lukasz89osw
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: lukasz89osw » czw, 05 kwie 2012, 12:30

Mabn z czasem to wyczujesz i spokojnie będziesz wjeżdżał nie martwiąc się o to czy zahaczysz czy nie :) Więc na razie wjeżdżaj na 2-3 razy, a później już sam to zauważysz, że nie musisz kręcić tyle razy :)

mabn
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: mabn » pt, 06 kwie 2012, 1:30

dzięki

Awatar użytkownika
Clean
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Clean » śr, 11 kwie 2012, 11:37

Ja widziałem takich którzy parkowali dosłownie na 2-3 cm od przeszkody (np. innego samochodu, schodów do budynku). Sam się zastanawiałem, czy ci goście mają aż tak świetne wyczucie, czy tyle "głupiego" szczęścia.

Awatar użytkownika
Rafal
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Rafal » pt, 13 lip 2012, 20:14

mabn pisze:gdzie dokładnie jest przód samochodu?

Gdzie dokładnie, to nie wiadomo, ale mniej więcej to można przyjąć, że jest zawsze dalej niż się to wydaje.

Moim zdaniem przy jeździe prosto problem jest o wiele mniejszy niż przy skręcaniu na parkingu i chęci wjechania między dwa auta, kiedy przedni róg naszego samochodu może puknąć o sąsiednie auto. Zawsze lepiej robić to na 3, czy 4, czy ile tam kto potrzebuje, niż się rozbijać. Można też parkować tyłem, dzięki czemu lusterka boczne eliminują problem "zachodzenia na skręcie".

Przy podjeżdżaniu na prostych kołach trzeba stosować wyczucie i ograniczone zaufanie [do samego siebie :wink: ]. Można sobie pomagać też naszymi światłami odbijającymi się w karoserii samochodu przed nami, co jest najłatwiejsze, gdy ten przed nami jest ciemnego koloru i umyty, albo ma sporo chromu na tyłku [np taka Astra H] :)

Awatar użytkownika
Slavo
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: Slavo » śr, 18 lip 2012, 23:23

Ja mam czujniki z przodu, czujniki z tyłu i inne niepotrzebne elektroniczne głupoty :D Szczerze ? Wkurzające są te czujniki - jak wjeżdżam do garażu piszczy mi wszystko ( ciasny garaż to i mało miejsca, lusterka trzeba złożyć ), parkuje w trawie - również piszczą ;)

Ale są momenty kiedy się przydają - duże kombi i nie ma problemu z wciśnięciem się tyłem gdziekolwiek.

A wracając do tematu, pomagają bardzo światła po nich doskonale można przyjmować gdzie dokładnie znajduje się auto. Nawet gdy siedzisz tak nisko, że nie widzisz maski. Reszta to tak jak już wyżej wspominali, kwestia wprawy i poznania gabarytów autka.

Apropos parkowania - Jeżeli masz problem z prawym przodem zawsze parkuj na dwa. Tzn - celujesz w auto obok(kolejne miejsce parkingowe obok tego w które zamierzasz wjechać) wsteczny, cofasz kawałek prostując autko i jedyneczka wjeżdżasz idealnie na wprost. Manewr łatwy i przydatny w ciasnych miejscach :)

Awatar użytkownika
Ekhangel
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: Ekhangel » wt, 04 wrz 2012, 11:41

Clean pisze:Ja widziałem takich którzy parkowali dosłownie na 2-3 cm od przeszkody (np. innego samochodu, schodów do budynku). Sam się zastanawiałem, czy ci goście mają aż tak świetne wyczucie, czy tyle "głupiego" szczęścia.

Prawda, często mistrzostwo w tym fachu osiągają taryfiarze. To są tak zwani miejscy wyjadacze. W betonowych dżunglach liczy się każdy centrymetr, oni tę zasadę egzekwują ze szwajcarską precyzją. Być może niektórzy mają pomontowane customowe czujniki zbliżania z Allegro, które co prawda psują się po tygodniu, ale ten tydzień podziałają.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 04 wrz 2012, 12:02

Clean pisze:Ja widziałem takich którzy parkowali dosłownie na 2-3 cm od przeszkody (np. innego samochodu, schodów do budynku). Sam się zastanawiałem, czy ci goście mają aż tak świetne wyczucie, czy tyle "głupiego" szczęścia.

Kwestia doświadczenia, jak z wszystkim.

piotrek1995r
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: piotrek1995r » wt, 07 kwie 2015, 20:01

Witam wszystkich,
Od niedawna mam prawko i swój pierwszy samochód golfa 4 i mam problem z wyjazdem tyłem z parkingu prostopadłego, a mianowicie gdy po moich bokach są zaparkowane inne samochody osobowe o podobnych gabarytach (zakładając że mój samochód i dwa po bokach mieszczą się prawidłowo w swoich liniach) to mam problem podczas cofania z oszacowaniem momentu kiedy mam kręcić kierownicą. Na kursie ćwicząc r. clio uczono mnie że mam kręcić kiedy moje lusterka wyjadą za tył samochodów po bokach, jednak golf 4 ma dłuższy dziób, (a może się mylę) i boję się zaryzykować kręcąc w tym momencie. Wiem, że to kwestia wprawy, jednak na razie jej nie mam, więc może podalibyście moment kręcenia tej kierownicy, albo jakiś inny sposób?

Mrozu
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Mrozu » czw, 24 wrz 2015, 21:06

Zazwyczaj przy wycofywaniu masz na tyle dużo miejsca, że manewr skrętu możesz śmiało rozpocząć gdy przednia oś będzie na wysokości tylnej osi sąsiadujących pojazdów, najpierw delikatnie a potem już do oporu, bo auta już będą poza Twoim zasięgiem.

Wróć do „Pytania do Instruktora”