SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM, czyli wszystko o rondach

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Re: Zawracanie na rondzie - małe pytanie

Postautor: Atreyu » wt, 14 lut 2012, 15:22

Konkrety:
- Podczas zmiany pasa należy zachować szczególną ostrożność.
- Przejście dla pieszych jest miejscem gdzie należy zachować szczególną ostrożność.
- Nigdzie w przepisach nie ma konkretnego zapisu "nie wolno wyprzedzać na przejściu".
- Tutaj ciągłej przed pasami nie było, choć często się pojawia, ale ma to raczej związek z przejściami przy skrzyżowaniach/wysepkach niż samymi przejściami.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 lut 2012, 15:28

Hipek - w ten sposób podchodząc do sprawy , czyli na zasadzie stwarzania zagrożenia, nie ma różnicy czy przejście, czy Giewont.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 14 lut 2012, 16:00

Nie nadążam.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 lut 2012, 16:27

Jeśli stworzysz zmianą pasa zagrożenie, to nie możesz zrobić tego tak na przejściu dla pieszych, jak i na Giewoncie. Przepisu o zmianie pasa na przejściu nie ma - można to robić, o ile nie ma zastosowania jakiś inny przepis, np. zakaz wyprzedzania w danym miejscu.

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: BiałaDama » wt, 14 lut 2012, 18:46

Ja tam nigdy nie widziałam przejścia dla pieszych, które nie byłoby rozpoczęte oraz zakończone linią ciągłą,

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 14 lut 2012, 19:19

Z tym, że zeszliśmy trochę z tematu. Grzebnijcie w przepisach i pomóżcie koledze :)

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » wt, 14 lut 2012, 19:25

BiałaDama pisze:Z tym, że ja nigdy nie widziałam przejścia dla pieszych, które nie byłoby rozpoczęte oraz zakończone linią ciągłą,

*poof*

Powyższe nie jest. Sprawdzałem na lepszych zdjęciach satelitarnych. :P

A może w okolicy było jakieś auto i egzaminator potraktował to jako wyprzedzanie?
Choć nie, to powinno przerwać egzamin, sytuacja niebezpieczna. Dał Ci szansę, nie mógł to być karygodny błąd. Ja obstawiam że powinieneś się po prostu ustawić wcześniej, strasznie mnie na tym pilnowano w L-ce.

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: BiałaDama » wt, 14 lut 2012, 20:03

Ok, czy ja mówię, że jest lub nie jest? Neguję takowych istnienie? JA się z takim nigdy nie spotkałam "na żywo". Po prostu,

Jorguś
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Jorguś » śr, 15 lut 2012, 13:53

["Atreyu"]Konkrety:
- ...Nigdzie w przepisach nie ma konkretnego zapisu "nie wolno wyprzedzać na przejściu".

Tu się kolega troszkę zagalopował.
Art. 26,
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » śr, 15 lut 2012, 13:56

A, dobre oko. Myślę, że Atreyu chciał napisać o zmianie pasa na przejściu - bo przepisu zabraniającego takiego manewru nie ma.

Jorguś
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Jorguś » śr, 15 lut 2012, 14:08

Sądząc po wcześniejszym wpisie Atreyu, o zakazie wyprzedzania na przejściu, też uważam, że się "przejęzyczył". Jednak chciałem, aby wszystko było jasne.

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » śr, 15 lut 2012, 17:18

Oczywiście, po raz kolejny ujednoliciłem wyprzedzanie i zmianę pasa. Oczywiście chodziło mi o zmianę pasa i wiem że wyprzedzać na przejściach nie wolno. ;)

Awatar użytkownika
Rafal
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Rafal » ndz, 11 mar 2012, 0:08

Powodów mogło być kilka:
1. zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu - z tego co pamiętam, nie jest dozwolona, a z pewnością taki manewr nie należy do szczególnie bezpiecznych
2. zmieniając pas przy wjeździe na t.zw. rondo wyprzedziłeś kogoś
3. złe sygnalizowanie manewrów (to raczej mało prawdopodobne)

btw. to nie rondo, tylko skrzyżowanie

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » pn, 12 mar 2012, 2:06

Bzdury trochę. ;)
Rafal pisze:btw. to nie rondo, tylko skrzyżowanie

Rondo to nie skrzyżowanie?
Zresztą - to jest rondo. W nazwie oficjalnej ma nawet "rondo". ;)
Chyba turbinowe dokładnie, ale nie chce strzelić gafy.
Rafal pisze:1. zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu - z tego co pamiętam, nie jest dozwolona, a z pewnością taki manewr nie należy do szczególnie bezpiecznych

Rondo to szczególny typ skrzyżowania, można na nim zmienić pas, jeśli inne przepisy nie kolidują, ale w L-ce i na egzaminie właściwy pas należy zająć przed wjazdem na rondo.

asiulinek1989
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Ronda, kierunkowskazy.. Jak i kiedy? Poznań

Postautor: asiulinek1989 » pt, 17 sie 2012, 15:22

Witam,
niebawem egzamin a mnie nasuwają się wątpliwości.
Mój tata (trzydzieści parę lat ma prawo jazdy i codziennie pracuje za kółkiem zawodowo jako dostawca) zawsze powtarzał mi, że zjeżdżając z ronda należy włączyć prawy kierunkowskaz.
Wczoraj na jazdach (pierwszy raz na rondzie), przy zjeżdżaniu włączyłam prawy "migacz" i instruktor powiedział, że tak się nie robi bo to rondo ze światłami więc traktujemy to jako zwykłe skrzyżowanie sterowane światłami...
Moje pytanie więc takie: jak jest rondo ze światłami to się nie włącza kierunkowskazów prawych przy zjeżdżaniu?
A jak bym nie jechała na wprost (cały czas mam na myśli rondo ze światłami) tylko np. w lewo na tym rondzie to też nie migam przy zjeżdżaniu, ale za to migam w lewo bo jade w lewo??
Jak to się ma do przepisów?
Czy rondo ze światłami traktuje się jako zwykłe skrzyżowanie i np. skręcając w lewo włącza się lewy kierunkowskaz, ale przy zjeżdżaniu nie włącza się już prawego, a jak jest rondo bez świateł to na odwrót (tzn, jak nie ma świateł to miga się TYLKO prawym przy zjeżdżaniu)?

I jak to wygląda na egzaminie (WORD Poznań), nie chciała bym z powodu kierunkowskazów na rondzie oblać...
Wie ktoś jak to wygląda z tymi kierunkowskazami na rodach? Chodzi mi o konkretną odpowiedź a nie gdybanie. Proszę o opinię najlepiej instruktora jakiegoś bądź egzaminatora. Interesuje mnie kwestia też jak do tego podchodzą egzaminatorzy w Poznaniu :)

Nie ma potrzeby zakładania po raz setny tego samego wątku w każdym dziale. Jeden temat na forum, nie na dział/ BiałaDama

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Re: Ronda, kierunkowskazy.. Jak i kiedy? Poznań

Postautor: Krzycho92 » pt, 17 sie 2012, 15:49

Rondo bez żadnych świateł - przy zjeździe i skrecaniu w prawo używasz kierunkowskazu.
Skrzyżowanie o ruchu okreznym z sygnalizacją świetlną - kierunkowskaz tylko jeśli skrecasz w prawo od razu, ale gdy jedziesz prosto lub w lewo to nie "migasz" prawym kierunkowskazem.
Czyli kierunkowskazu przy zjeździe ze skrzyżowania używasz tylko na rondzie bez świateł.

Awatar użytkownika
BiałaDama
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: BiałaDama » pt, 17 sie 2012, 22:44

Skrzyżowanie ze światłami traktujesz jak normalne skrzyżowanie- jedziesz w prawo, włączasz prawy kierunkowskaz, a jak jedziesz w lewo to włączasz lewy. Nie ma potrzeby włączania kierunkowskazu przy zjeździe. Amen.

andrzej83x
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: andrzej83x » wt, 21 sie 2012, 16:04

Prawy kierunkowskaz włączasz po ty aby pojazd, który chce wjechać na rondo widział, że może to zrobić. Niestety bardzo wielu kierowców tego nie robi, przez to tworzą się korki. Natomiast przy światłach to tak jak na normalnym skrzyżowaniu.

chris18404
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

rondo pytanie

Postautor: chris18404 » pn, 27 sie 2012, 17:06

witam,
Jeżeli ktoś mógłby mi wytłumaczyć na czym polega jazda na rondzie, kiedy mogę wiechać a kiedy nie to bardzo będę wdzięczny....

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: rondo pytanie

Postautor: netsatan » pn, 27 sie 2012, 18:01

Na ronda nie możesz wjechać (przynajmniej legalnie ;) ) po zmierzchu - jest to zabronione i karane wysokim mandatem. Poleca się ruch przeciwny do wskazówek zegara, chociaż artyści jadący odwrotnie też się zawsze znajdą - ale i za to grozi wysoki mandat, cholera.

Zadaj konkretne pytanie, bo jazda na rondzie polega na tym samym, na czym polega jazda gdziekolwiek indziej. Jeśli przed rondem jest informacja o tym, że masz ustąpić pierwszeństwa - ustępujesz tym, którzy już na rondzie są, dopiero wtedy wjeżdżasz. Jeśli nie ma znaku o tym informującego - wtedy masz pierwszeństwo zgodnie z "zasadą prawej strony/ręki". Jeśli jest sygnalizacja - stosujesz się do niej. Jak widzisz, trudno dojść do tego o co Ci chodzi. :)

Wróć do „Pytania do Instruktora”