SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM, czyli wszystko o rondach

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
Awatar użytkownika
Fillia
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Re: Rondo - jak jechać?

Postautor: Fillia » pn, 30 maja 2011, 0:10

Kwachu : wcześniej piałeś, że u Ciebie mała miejscowość i nie masz rond do poćwiczenia.
Może właśnie taka opcja ? :D

Awatar użytkownika
kwachu
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Re: Rondo - jak jechać?

Postautor: kwachu » pn, 30 maja 2011, 0:44

Jednak sądzę, że wszyscy by nie zważali na takie "rondo" i jeździli by po tym jak po normalnym skrzyżowaniu.

zio0m
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Zawracanie na rondzie - małe pytanie

Postautor: zio0m » pn, 13 lut 2012, 12:40

Witam , miałem niedawno egzamin na prawo jazdy , wszystko szło dobrze do momentu manewru "cofania na rondzie" . Problem w tym , że nie chodziło o mój błąd jako błąd , a moment w którym zmieniłem pas z prawego na lewy . Jest to gdzieś zapisane , typu ile metrów przed wjazdem na rondo powinien zmienić pas na lewy w przypadku zawracania ?

Sytuacja wyglądała tak jak na zdjęciu (moja jazda to czarna kreska) . Na całym rondzie jest linia przerywana . Jedynym błędem według egzaminatora był czas zmieniania pasa , chodź jeździłem w tym miejscu sporo razy i żaden z instruktorów nie powiedział mi , że jest to błąd .

Obrazek

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Re: Zawracanie na rondzie - małe pytanie

Postautor: Hipek_01 » pn, 13 lut 2012, 12:42

A jaki był komentarz egzaminatora?

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » pn, 13 lut 2012, 12:47

Normalne zawracanie na rondzie? Powinieneś je wykonać z LEWEGO pasa i zająć go już PRZED rondem, a najlepiej przed przejściem dla pieszych (jeśli jest). Polecenie zawracania zapewne dostałeś dobrych kilkadziesiąt metrów przed rondem - wtedy powinieneś zmienić pas (przed przejściem) i z włączonym lewym kierunkowskazem objechać rondo (tym lewym pasem) i przy zjeździe z ronda migać prawym kierunkowskazem, a gdy już zjechałeś z ronda wtedy ustawić się na prawy pas (tym razem za przejściem dla pieszych, bo wcześniej masz ciągłą linię).

zio0m
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: zio0m » pn, 13 lut 2012, 12:54

Komentarz egzaminatora ? Pierw , że powtarzamy manewr . Początkowo myślałem , że chodzi o to , że nie zatrzymałem się po zjeździe z ronda . Po drugim że egzamin nie zaliczony bo za późno zmieniłem pas (a nie miałem o tym pojęcia bo żaden z 3 instruktorów mi tego nie powiedział) .

Krzycho92 na zdjęciu masz pokazane kiedy zmieniłem pas . Co do kierunkowskazów wiem jak działają więc tego mi tłumaczyć nie musisz .Chodzi tylko o moment zmieniania pasa . A powiedział mi o tym na chwilę przed pasami (patrz foto)

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » pn, 13 lut 2012, 13:13

Na pewno po zjeździe z tego ronda pas - na prawy - mogłeś zmienić dopiero ZA pasami, bo przed nimi masz ciągłą linie.
Jeszcze jedno, czy aby w momencie gdy zjeżdżasz z ronda nie masz poziomego oznakowania w kształcie takich trójkącików (czyli ustąp pierwszeństwo)? Bo jeśli tak, to może oblał Cię dlatego, bo nie spojrzałeś w prawo, czy możesz jechać?

zio0m
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: zio0m » pn, 13 lut 2012, 15:06

Pasy zmienialem prawidlowo , o tym nic nie mowil , znaki znam wiec nie ironizuj . Kolezanka na tym samym rondzie jechala podobnie jak ja i egzamina.tor jej nic nie powiedzial . Pytam czy jest jalis zapis w kodeksie , ktory opisuje jakas minimalna odleglosc czy cos ? Bo nie wiem czy nie warto sie odwolywac

Wyslane z telefonu GalaxyS

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » pn, 13 lut 2012, 15:07

Tak na szybko: jeśli pas zmieniałeś w momencie wjazdu na rondo, to na pewno było odrobinę za późno. Na rondo masz wjeżdżać już właściwym pasem, a nie zmieniać go w trakcie. Czyli, tuż za przejściem, lub przed przejściem, byłoby dobrze.

Jeśli zależy Ci na konkretnych przepisach, to ja przez najbliższe trzy dni nie znajdę czasu na grzebanie, chyba, że ktoś inny Cię wspomoże.

Abstrahując od przepisów: na egzaminie trzeba jechać tak, żeby nie tylko było dobrze, ale aż za dobrze - czyli jeśli masz do wyboru zmianę pasa sto albo pięćdziesiąt metrow przed skrzyżowaniem, wybierz sto, żeby egzaminator widział, że wiesz, co masz robić, nie, że w ostatniej chwili Ci się przypomniało.

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » pn, 13 lut 2012, 20:50

Najbezpieczniej ten pas powinieneś zmienić przed pasami.
A może to właśnie na pasach zacząłeś wykonywać manewr?
Poprawnie powinieneś zająć odpowiedni pas przed skrzyżowaniem, a nie już prawie na nim.

zio0m
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: zio0m » pn, 13 lut 2012, 23:22

Nie jestem tak głupi by zmieniać pas na pasach ;-)
Manewr zacząłem wykonywać w momencie dojeżdżania do tych trójkącików od ronda tak jak jest pokazane czarnym paskiem na zdjęciu . Nie mówił nic o tym ,że przekroczyłem linie , nie ustąpiłem czy nie zatrzymałem się na ustąpieniu , jedynym błędem było to , że za późno zmieniłem pas i przez to oblałem . Nie wiedziałem , że coś takiego jest błędem , skoro jest przerywana i nie wymuszam nic na nikim to według mnie nawet na rondzie mógł bym ten pas zmienić , zmieniłem go w momencie wjazdu na rondo ("ostatnia prosta") Szukałem tak na "szybko" i nie widziałem w żadnym kodeksie drogowym przepisu o tym , że istnieje jakaś minimalna odległość w której muszę zmienić pas , więc nie sądzę by był to błąd na oblanie egzaminu . Po za tym jak już pisałem , jeździłem tam sporo razy (kawałek dalej zaczynałem jazdy) , i jadąc tak samo nikt nie zwrócił mi uwagi , że jest to błąd . Koleżanka na egzaminie jechała tak jak ja i jej egzaminator nie powiedział ani słowa , że zrobiła coś źle .

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » wt, 14 lut 2012, 0:20

Pewnie nie zdradzę jakiejś tajemnicy jak Ci powiem że jazda L-ką, a już w szczególności egzaminacyjną, a własnym autem, to dwie różne rzeczy.

Na rondzie masz przerywaną, w tym miejscu mógłbyś sobie normalnie zmienić pas, przynajmniej w mojej opinii. Natomiast w pojeździe egzaminacyjnym, właściwy pas powinieneś zająć PRZED rondem. ;)

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » wt, 14 lut 2012, 0:47

Jeśli koleżanka zdała i uważasz, że egzaminator źle Cię ocenił, to się odwołaj - proste. Tak ja i Atreyu napisaliśmy - pas (na egzaminie) zmienia się PRZED przejściem, rondem.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 lut 2012, 2:40

Ja tylko kolegów zapytam - dlaczego niby nie zmieniać pasa na przejściu?

Awatar użytkownika
Atreyu
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Atreyu » wt, 14 lut 2012, 2:48

Hm...zmiana pasa utożsamiłem z zakazem wyprzedzania na pasach gdzie ta zmiana też się musi dokonać, ale już wiem że nie mam racji. ;)

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 14 lut 2012, 10:19

Netsatan:
Przepisy tego nie zabraniają, fakt. Ale po pierwsze: brak zmiany pasa na przejściu to dobry nawyk (szczególna ostrożność i takie tam), po drugie: wystarczy, że ktoś będzie w pobliżu przejścia i można sobie narobić problemu na egzaminie. A po trzecie: skoro można wcześniej i bezpieczniej, to po co zmieniać na przejściu, tylko dlatego, ze "wolno"?

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 lut 2012, 11:58

Pytałem w kontekście egzaminacyjnym, czyli 'czy wolno'. :) Po prostu wielu ludzi daje się złapać na to, że na przejściu pasa zmieniać nie wolno - podpuszczam. :)

Krzycho92
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: Krzycho92 » wt, 14 lut 2012, 12:07

Jeśli będzie to traktowane jako zagrożenie w ruchu, to nie wolno. Nie bez powodu często (jeśli nie zawsze) przed przejściami dla pieszych jest ciągła linia.

netsatan
Pędzi prosto
Pędzi prosto

Postautor: netsatan » wt, 14 lut 2012, 14:03

Zagrożenie w ruchu na jakiej podstawie? Zakładamy puste przejście i pustą drogę.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 14 lut 2012, 14:50

Założenia pisze się przed twierdzeniem/pytaniem. ;)

Wróć do „Pytania do Instruktora”