Parkowanie równoległe

Jeśli masz pytania dotyczące nauki jazdy, sposobu szkolenia, przepisów prawnych.
Regulamin forum
Przeczytaj FAQ zanim stworzysz nowy wątek!
marzanna
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Parkowanie równoległe

Postautor: marzanna » wt, 17 mar 2009, 1:35

Zostały mi jeszcze 3 godziny kursu i nie mogę pojąć parkowania równoległego. Za każdym razem mam ten sam problem-albo mam za duży odstęp między krawężnikiem a samochodem albo wjadę na chodnik. Proszę, pomóżcie i powiedzcie jak wszystko krok po kroku zrobić, by perfekcyjnie zaparkować przy krawężniku.

Awatar użytkownika
Hipek_01
Moderator / Admin
Moderator / Admin

Postautor: Hipek_01 » wt, 17 mar 2009, 10:07

marzanna - nie ma absolutnych instrukcji, jak zaparkować. Trzeba ćwiczyć i ćwiczyć. Od czego masz instruktora? Nie potrafi Ci poradzić?

Awatar użytkownika
feel
Wlecze się w ogonie
Wlecze się w ogonie

Postautor: feel » wt, 17 mar 2009, 15:38

Ja w mych początkach parkowanie też uważałem że parkowanie równoległe to jest jakiś zupełny kosmos :P
Ale z biegiem czasu wpajasz sobie umiejętność parkowanie równoległego :)
Powiedz wprost swojemu instruktorowi że największy problem masz z tym elementem i niech może jeszcze raz Ci dokładnie wytłumaczy tak krok po kroku :)
Powodzenia :)

Usagi Tsukino
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: Usagi Tsukino » śr, 18 mar 2009, 10:11

Cieszę się, że został założony temat parkowania równoległego, bowiem również mam z nim ogroooomniaaastyyy problem :wink:
Wyjeździłam w sumie 40 godzin a parkowanie równoległe tyłem jak nie wychodziło tak nie wychodzi :( Nawet instruktorka nie mogła pojąć "dlaczego nie potrafię tego załapać?","inni owszem mają z tym problem, ale tylko na początku" itp, itd ...

Awatar użytkownika
alasya
Gna przed wszystkimi
Gna przed wszystkimi

Postautor: alasya » śr, 18 mar 2009, 10:50

moj instruktor tlumaczyl mi to tak: staje rownolegle z pojazdem, zaczynam sie powoli toczyc do tylu szybko krecac kierownica w prawo do konca, patrzec sie w lusterko prawe az w jego lewym rogu zobacze kawalek kraweznika - wtedy prostuje kola (1 obrot kierownica), powoli wjezdzam, obserwujac przod auta mojego az wjezdzie za samochod za ktorym sie ustawiam i w tym momencie krece do konca kierownica w lewo, potem na miejscu tylko podjezdzam do przodu lyb do tylu prostujac kola

Nastka55
Śmiga, aż miło
Śmiga, aż miło

Postautor: Nastka55 » śr, 18 mar 2009, 11:24

a mnie uczono parkowania rownoleglego w ten sposob: staje rownolegle z pojazdem za ktorym chce zaparkowac, robie pelen skret kol w prawo. cofam powolutku na polsprzegle pod katem 45 stopni do samochodu obok. mi sprawialo trudnosc te 45 stopni, ale wyobrazasz sobie kat prosty 90 stopni, wiec polowa tego to 45. robilam tak na oko, nie zawsze wychodzilo idealnie odmierzyc ale bylo ok. kiedy juz jestem tak ustawiona to prostuje kola, podjezdzam troche patrzac w lusterko na kraweznik,potem pelen obrot w lewo i sie chowam w miejsce. mam tez drugi sposob: staje rownolegle obok samochodu, robie pelen obrot w prawo, cofam do tego momentu az moje prawe kolo bedzie rowno z lewym kolem samochodu stojacego przede mna. robie pelen obrot w lewo i sie chowam patrzac oczywiscie w lusterko lewe zeby nie zahaczyc o kraweznik. to sa tylko sposoby ktore znam, ja ogolnie malo parkowalam rownolegle i nie moge powiedziec ktory jest dobry, i tak malo stosowalam sie do tych sposobow, troche z nich korzystalam i troche sama probowalam zrobic tak zeby jakos wyszlo. cwicz a bedzie dobrze :D
Ostatnio zmieniony śr, 18 mar 2009, 13:30 przez Nastka55, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
November
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: November » śr, 18 mar 2009, 11:38

Mnie też nie wychodziło na początku, a teraz wychodzi mi lepiej niż parkowanie prostopadłe przodem.
Instruktor uczył mnie tak:
Staję równolegle do samochodu za którym chcę zaparkować, jadę to tyłu, jak tył mojego samochodu jest równo z lub trochę za tym równoległym, to kręcę do oporu w prawo, jak mam 45 stopni między moim samochodem a tym drugim to prostuję koła, jadę w kierunku krawężnika, jak jestem już bardzo blisko, to do oporu w lewo, samochód się prostuje i jak już będzie równo - to szybkie wyprostowanie kół.
Nie wiem, czy opisałam to w sposób zrozumiały, ale mnie tak za każdym razem wychodzi.

marzanna
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: marzanna » śr, 18 mar 2009, 15:14

alasya, wielkie dzięki. Posłużyłam się Twoim sposobem i pomogło. Wszystko zrobiłam tak, jak opisałaś. Przy każdej próbie udawało mi się bezbłędnie. Jeszcze raz Ci dziękuję. I pozostałym też dzziękuję za wszystkie wypowiedzi.

macocha
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Re: Parkowanie równoległe

Postautor: macocha » sob, 01 lut 2014, 16:36

Parkowanie, czynność którą każdy z kierowców wykonuje kilka razy dziennie jest w przekonaniu wszystkich bardzo prosta.
Ot po prostu znajdujemy wolny kawałek chodnika wjeżdżamy i już. Niestety praktyka prawie zawsze pokazuje że w trakcie normalnej jazdy jest to weryfikowane przez szereg czynników których nikt nie jest w stanie przewidzieć dopóki sie z nimi nie zetknie. Jak to w życiu bywa na niektóre mamy wpływ, na inne niestety nie. Jak więc bezpiecznie parkować? Wiele cennych wskazówek znalazłam tutaj bezpieczne parkowanie - abc

masenna
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: masenna » pt, 11 kwie 2014, 13:50

Konieczna jest niestety praktyka i dobry nauczyciel. Opanowanie teorii nic nam nie da.

przemo564
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: przemo564 » czw, 08 maja 2014, 16:18

Oczywiście:) Teoria jest co prawda podstawą bez niej ani rusz. Najważniejsza jest praktyka, którą i tak będziemy zdobywać przez całe życie

slawo666
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: slawo666 » pt, 30 maja 2014, 20:38

Polecam artykuł odnośnie parkowania, nie tylko dla kursantów
http://eko-jazda.info/515/parkowanie-rownolegle/

pozdr.

alejazda
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: alejazda » pn, 02 cze 2014, 13:13

Ogólnie to jest tak, że trzeba jednak umieć trochę myśleć przestrzennie. parkowanie równoległe wymaga odpowiedniego "podejścia" i odpowiedniego "wklejenia się". To jest też kwestia oceny przestrzeni i ogarnięcia gabarytów auta. Jak te wszystkie rzeczy się opanuje, to nie ma bata żeby dobrze nie zaparkować. Najbardziej zawsze przeszkadza krawężnik hehehe czyż nie?

anastazjap
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: anastazjap » czw, 05 cze 2014, 11:44

No właśnie z tym myśleniem przestrzennym nie każdy sobie radzi. Ja mam z tym ogromny problem. Mam prawo jazdy od 10 lat i nie jeżdżę, bo ciężko mi oszacować odległości. Ciągle się boję, że samochód się nie zmieści, że inny o mnie zahaczy, że droga za wąska. A przy parkowaniu równoległym tył ustawiam szybko, ale żeby przód wyrównać, to dla mnie koszmar.

DavyJohn
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: DavyJohn » śr, 11 cze 2014, 13:49

to czemu robiłaś prawo jazdy jak się boisz jeździć ? wydaje mi się że jak już ktoś się na to decyduje to chce i nie boi się tego

altering
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: altering » pn, 23 cze 2014, 11:57

plus taki że na egzaminie baaardzo rzadko tego wymagają. to jedna z rzeczy której uczymy się w praktyce we własnym aucie :)

DamianG
Stoi w miejscu
Stoi w miejscu

Postautor: DamianG » czw, 03 lip 2014, 9:30

racja bo tak na prawdę dopiero po tym jak zdasz prawko uczysz się prawdziwej jazdy :D

Mrozu
Ledwo się telepie
Ledwo się telepie

Postautor: Mrozu » czw, 24 wrz 2015, 21:10

Szkoda tylko, że tą praktykę często zdobywa się ze szkodą dla innych samochodów :/

Wróć do „Pytania do Instruktora”